16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Trenčianske domácnosti môžu získať bezplatne 200 litrov certifikovaného kompostu

Každá domácnosť v Trenčíne, ktorá platí poplatky za odvoz komunálneho odpadu, má bezplatne nárok na 200 litrov certifikovaného kompostu ročne z trenčianskej kompostárne. Informovala o tom špecialistka na životné prostredie trenčianskej radnice Zuzana Čachová.

Podľa spoločnosti Marius Pedersen, ktorá kompost v Trenčíne bioodpadu vyrába zo separovaného biodpadu, má trenčiansky kompost hodnotu pH viac ako osem. Jeho pravidelným pridávaním do pôdy je možné zvýšiť podiel organických látok a živín.

„Je zdrojom dusíka, fosforu, draslíka, horčíka, vápnika a stopových prvkov. Vhodný je na hnojenie záhrad, ovocných sadov, pri výsadbe stromov, okrasných drevín a trvaliek, pri zakladaní a pestovaní trávnikov. Pre alkalické hodnoty pH však nie je vhodný na výsadbu a hnojenie kyslomilných rastlín, ako sú čučoriedky, azalky či hortenzie,“ uvádza spoločnosť.

Záujemcovia o kompost sa podľa Čachovej musia zaregistrovať pomocou elektronického formuláru na webovej stránke mesta. Registrovať sa treba do stredy aktuálneho týždňa, prevzatie kompostu bude možné vo štvrtok alebo v piatok nasledujúci týždeň, po spracovaní a kontrole údajov. V prípade záujmu o väčšie množstvo kompostu je možné si ho kúpiť od spoločnosti. Radnica pomôže s registráciou v klientskom centre na mestskom úrade.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x