28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Transformácia národných parkov bude stáť sedem až 11 miliónov eur

Transformácia národných parkov bude stáť sedem až 11 miliónov eur. Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR ich plánuje zabezpečiť z peňazí Environmentálneho fondu, neskôr sa národné parky budú uchádzať aj o eurofondy. Na území národných parkov sa uprednostní zážitkový, k prírode ohľaduplný turizmus. TASR o tom informovala poverená riaditeľka odboru komunikácie MŽP Jana Žjak.
      Plánovanie a manažment národných parkov bude súčasťou regionálnych plánov. Zároveň bude v súlade s plánovaním sociálneho a ekonomického rozvoja na miestnej úrovni. „Bude aj na kreativite manažérov, aby spoločne s ochranármi, lesníkmi, miestnymi podnikateľmi a neziskovými organizáciami našli najvhodnejší model rozvoja,“ povedal po rokovaní v najstaršom slovenskom národnom parku vo Vysokých Tatrách minister životného prostredia Ján Budaj (OĽANO). Piatkovým stretnutím sa skončila trojtýždňová šnúra odborných debát.
      Súčasťou reformy národných parkov je prevod štátnych lesov z ministerstva pôdohospodárstva pod envirorezort. Budaj v tejto súvislosti informoval, že s lesníkmi Štátnych lesov Tatranského národného parku (TANAP) sa počíta. „Som presvedčený, že lesníci budú v kolektíve, ktorý zvládne zásadné úlohy. Lesnícke remeslo bude potrebné, a to aj v našom najväčšom národnom parku,“ zdôraznil.
      Slovensko prechádza historickým reštartom národných parkov. Prvým od roku 1948, keď bol na Slovensku vyhlásený národný park TANAP. „Až teraz, po 73 rokoch, nebudeme mať národné parky iba na papieri. Je to zmena, ktorá pomôže ľuďom v národných parkoch aj ich návštevníkom,“ doplnil Budaj.
     

Zdroj: TASR

Foto: tatry.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články