20.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Topoľčany: Nemocnica plánuje rekonštrukciu pôrodnej sály, počet pôrodov stúpa

V Nemocnici Svet zdravia Topoľčany sa v minulom roku uskutočnilo 731 pôrodov, čo je najviac za posledné roky. V pôrodnici sa narodilo 374 dievčat a 370 chlapcov. Dvojičky porodilo 13 mamičiek, čo je v porovnaní s minulými rokmi niekoľkonásobne viac, informovala Zlatica Halmová, námestníčka pre ošetrovateľskú starostlivosť. Najčastejšími menami, ktoré rodičia vybrali pre svoje novonarodené dievčatká, boli Nina, Karolína a Mia. U chlapcov dominovali mená Jakub, Michal a Samuel.

V topoľčianskej pôrodnici počet pôrodov každoročne stúpa. Kým v roku 2018 sa tam uskutočnilo 580 pôrodov, v roku 2019 ich bolo 633 a v roku 2020 už 680. Minulý rok sa opäť zvýšil počet pôrodov o 51, čo je najvyšší počet pôrodov za posledné roky. Vlani priviedlo v pôrodnici na svet svoje dieťa aj 12 mamičiek s ochorením COVID-19. Ani u jedného novorodenca sa nový koronavírus nepotvrdil. Zdravotníkom sa zároveň podarilo pomôcť a uľahčiť pôrod aj mamičke, ktorej počas tehotenstva zomrel manžel na ochorenie COVID-19

Topoľčianska nemocnica umožňuje mamičkám vytvoriť si s personálom individuálny pôrodný plán. Minulý rok túto možnosť využilo 32 rodičiek. Nemocnica rovnako poskytuje laktačné poradenstvo, realizuje predpôrodnú prípravu či rooming in systém a mamičky si môžu z nemocnice požičať domov aj monitor dychu pre svoje bábätko. Za uplynulý rok sa v nemocnici zlepšilo personálne aj prístrojové vybavenie neonatologického oddelenia. V roku 2022 plánuje nemocnica rekonštrukciu pôrodnej sály.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články