22.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Tisíce ľudí protestovali proti rastúcim životným nákladom

Tisíce ľudí sa zúčastnili v sobotu protestov proti rastúcim životným nákladom v Británii, informoval denník The Independent.
      

Demonštrácie sa uskutočnili na pozadí prudkého nárastu cien pohonných látok, energií a potravín, ako aj najvyššej miery inflácie v krajine za posledných 30 rokov.
      Protestujúci v Londýne, Glasgowe a ďalších britských mestách mávali transparentmi s nápismi „Zdaňte bohatých“, „Ušetrite palivo, upáľte bankára“ či „Znížte účty za energie“.
      

Tisíce ľudí protestovali proti rastúcim životným nákladom

Na demonštrácii v Londýn vystúpil s prejavom bývalý šéf Labouristickej strany Jeremy Corbyn.
      

Potravinové banky momentálne využíva v Británii rekordný počet osôb a milióny ľudí ledva platí svoje účty, zatiaľ čo energetické giganty ako BP (British Petroleum) dosahujú obrovské zisky a vláda odmieta zrušiť zvýšenie daní, ktoré má najväčší dosah na chudobné rodiny, analyzuje AFP.
      

Chudobné rodiny sú pod obzvlášť veľkým tlakom, pretože konzervatívna vláda napriek rastúcim životným nákladom znížila sociálne dávky, ktoré boli navýšené v dôsledku proticovidových lockdownov, pokračuje AFP.
      

Mnohí demonštrujúci tiež vyzývali predsedu vlády Johnsona, aby odstúpil. Premiér momentálne čelí škandálu za večierky, ktoré sa uskutočnili vo vládnych budovách v rozpore s vtedy platnými prísnymi protiepidemickými pravidlami.
      Večierky tejto kauzy známej ako partygate sa konali v období od mája 2020 do apríla 2021 a momentálne ich vyšetruje britská Metropolitná polícia (MPS). Johnson a jeho manželka Carrie sú údajne tiež medzi vyšetrovanými osobami.

zdroj: TASR/The Independent

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články