19.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Tip na víkend: Príďte si pripomenúť zašlú slávu železníc v Zlatých Moravciach

Partička vlakových nadšencov pripravila na sobotu jazdu historickým vlakom. Chce si tak pripomenúť niekoľko výročí železničnej dopravy v okolí Zlatých Moraviec.

Trať Zlaté Moravce – Lužianky bola otvorená pred 85. rokmi. Trať z Moraviec do Kozároviec zase pred 111. rokmi a v tento rok si zároveň pripomíname aj 175. výročie príchodu prvého vlaku na územie Slovenska.

Tip na víkend: Príďte si pripomenúť zašlú slávu železníc v Zlatých Moravciach
Motorový vlak Českých dráh, zdroj: wikipedia, autor: R.D. Motorový vozeň radu 810 je najrozšírenejší motorový vozeň československej výroby.

Vlakoví nadšenci privezú do nášho regiónu legendárny Orchestrion. „To, že práve na tieto oslavy sme vybrali tento motorový vozeň nie je náhoda, pretože konkrétne táto rada jazdila dlhé roky v okolí Zlatých Moraviec,“ hovoria Samo Bielik a Benjamín Franko z iniciatívy Retro train.

Vlak odštartuje v sobotu nadránom z Prievidze a cez Topoľčany príde do Nitry. Spod Zobora vyrazí cez Šurany a Vráble do Zlatých Moraviec. Odtiaľto bude nasledovať jedna jazda do Kozároviec, druhá jazda do Jelenca a tretia jazda do Topoľčianok. Po návrate Topoľčianok sa Orchestrion vydá na spiatočnú cestu do Prievidze cez Vráble, Šurany, Nitru a Topoľčany.

Na jednotlivé trasy je možné si zakúpiť lístok, alebo môžete prísť na niektorú zo spomínaných staníc a vlak si obzrieť a aj takýmto spôsobom si môžete pripomenúť časy, keď po tejto trati premávali rýchliky.

„Po trati denne premávali až do roku 1990 rýchliky z Bratislavy do Košíc, potom skrátené po Zvolen. Najznámejšie sa stali pod číslami R 580/581 Tekov. Od roku 1993 boli vedené len ako zrýchlené vlaky v piatok do Zvolena a v nedeľu do Bratislavy. V roku 1997 zrušené úplne. Postupne klesali aj výkony v nákladnej doprave. Od roku 2003 je na trati zastavená osobná doprava, ďalšou ranou pre trať bolo v roku 2015 zrušenie úseku trate Lužianky – Dražovce pre výstavbu automobilky,“ upresňujú Bielik a Franko.

Na zvyšných tratiach v okolí Zlatých Moraviec železničná doprava s ťažkosťami prežíva a pravidelne čelí snahám o likvidáciu. Bielik s Frankom upozorňujú, že podobný osud ako trať Zlaté-Moravce – Lužianky postihlo mnoho železničných úsekov po celom Slovensku. A aj takýmito podujatiami chcú poukázať na problematiku rušenia regionálnych tratí a nízke využívanie železničnej dopravy.

Podrobnosti o sobotnej jazde nájdete na webe www.retrotrain.cz

(ab)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x