12 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

TIP na KNIHU: Vykúpená láska

Francine Riversová patrí medzi moje obľúbené autorky. Napísala niekoľko desiatok románov a získala množstvo ocenení. Určite sa teda s jej knihami ešte stretneme. Autorkine príbehy oslavujú Boha a poskytujú nevšedný zážitok romantických, či prerozprávaných biblických príbehov. 

TIP na KNIHU: Vykúpená láska

     Kniha Vykúpená láska začína detstvom krásneho a nevinného dievčatka Anjely.  Bohužiaľ však toto detstvo nie je také, aké by sme z úprimného srdca želali každému dieťaťu. Život sa s Anjelou vôbec nemaznal a už veľmi skoro sa dostáva do rúk muža, ktorý si z nej spraví sexuálneho otroka. Aké to je? A aký muž môže toto spôsobiť dieťaťu? A čo všetko môže spôsobiť? Aká je budúcnosť takéhoto dievčaťa?

     Je jednoduché vyniesť súdy. Je jednoduché pridať sa na stranu väčšiny. Pohŕdať niekým pre jeho spôsob života. Nevieme nič o jeho situácii. O jeho dôvodoch. A nevieme ani to, čo by sme na jeho mieste robili my. A komu a ako pomôže naše pohŕdanie alebo odsudzovanie?

     Je tiež jednoduché niekoho poľutovať a povzdychnúť si nad neľútostným osudom. No komu a ako pomôže naša ľútosť? A je tiež jednoduché radiť. Dá sa však urobiť viac? Dá sa zachrániť a zmeniť niekomu život? A ak áno, ako? Na scénu vstupuje Michael. No neočakávajte scénu vášnivej lásky, ktorá otočí ťažký osud šibnutím čarovného prútika. A práve to je na knihe fascinujúce. A dalo by sa povedať – fascinujúco pravdivé.

     „Vykúpenie“ iného vlastným „potom a krvou“. Často až nepochopiteľným. Možno i proti „zdravému rozumu“. Krok po kroku. Vzostupy a pády, radosti i bolesti, úteky a návraty. Strach. A nad tým všetkým množstvo otázok. Hlboká viera. Odhodlanie. Rozhodnutie. Trpezlivosť. Prosba.

     Nezoslabnite. Stojte proti temnote a milujte. To je cesta naspäť do raja. To je cesta naspäť k životu,“ znejú posledné slová príbehu. A hlboký odkaz v nich.

    Inšpiráciou pre napísanie príbehu bola Kniha proroka Ozeáša. Ako píše v závere samotná autorka: „Je mnoho takých, ktorí sa v živote usilujú prežiť, mnoho takých, ktorí boli využití a zneužití v mene lásky, mnohí boli obetovaní na oltáre pôžitku a „slobody“. No sloboda, ktorú ponúka svet, je v skutočnosti falošná. Primnohí sa jedného dňa zobudili a zistili, že sú v putách a netušia, ako uniknúť.“

     Kniha je dostupná v cene od 9,88 Eur. V roku 2020 bolo ohlásené jej filmové spracovanie.

Lucia Balagová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články