11.5 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Testovanie šesťkrát týždenne? Návštevy detí v krúžkoch sa môžu rodičom poriadne predražiť

Účasť detí v športových oddieloch, záujmových krúžkoch alebo v Skautov sa v susednej Českej republike sa už pár dní niektorým rodičom môže pekne predražiť, píše portál dennik.cz.

Od chvíle, keď pred viac ako týždňom skončilo povinné testovanie na koronavírus v školách, sa niektoré deti totiž musia pred vstupom na športoviská alebo do skautskej klubovne preukázať negatívnym testom. Ak tak aktívny školák napríklad navštevuje tri rôzne krúžky dvakrát týždenne, môže ho počas neho čakať až šesť rôznych testovaní. Pri cene 50 korún za jeden test tak môžu rodičia teraz mesačne naviac minúť zhruba 1200 korún.

Testovanie šesťkrát týždenne? Návštevy detí v krúžkoch sa môžu rodičom poriadne predražiť
foto: denik.cz

Rodičia najradšej volia testy z akreditovaných zdravotníckych zariadení, na ktoré majú nárok zdarma. Zvyčajne musia vziať dieťa skôr zo školy, niekam ho odviezť, a to ich čaká niekoľkokrát týždenne, povedal Denníku Ondřej Šejtka, riaditeľ kancelárie Slovenskej rady detí a mládeže (ČRDM). Vo veľkých mestách to nie je tak zložité, ale z malých miest či dedín ich často čaká ďaleká cesta na testovacie miesta. PCR testy platia sedem dní, antigénne 72 hodín.

Niektorým deťom tak nezostáva nič iné ako využiť samotesty, ktoré už poznajú zo školy. Ak majú ale v rovnaký deň viac aktivít, musí sa „vyšťúrat“ v nose pred očami vedúcich či trénerov viackrát. Samotesty totiž platia len pre jednu konkrétnu akciu.

Podľa Šejtku úradníci nariadením testovania usporiadateľom detských akcií zbytočne pridávajú prácu. Myslíme si, že keď už zrušili testovanie v školách, mohli by ho zrušiť aj u nás, tvrdí.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články