20.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Tender na pilotnú prevádzku telových kamier chceme spustiť ešte tento rok

Bratislava 10. októbra (TASR) – Ministerstvo vnútra (MV) SR by chcelo spustiť tender na pilotnú prevádzku telových kamier pre políciu ešte tento rok. Na jej základe nastaví rozpočet. Kamery budú využívať najmä zásahové zložky, takisto poriadková a dopravná polícia pri riešení priestupkov. Pre TASR to uviedol tlačový odbor ministerstva.
      „Kamery sú jednou z priorít MV SR. Chceme, aby verejné obstarávanie prebehlo hladko a najmä transparentne, realizačné zmluvy totiž plánujeme podpísať už v budúcom roku,“ priblížil rezort. Pred samotným vyhlásením súťaže plánujú zorganizovať prípravné trhové konzultácie s potenciálnymi záujemcami o zákazku. Osvedčili sa podľa nich ako účinný spôsob na predchádzanie problémov a prieťahov v procese verejného obstarávania.
      V teréne sa podľa ministerstva súbežne testujú kamery od troch výrobcov. „Máme celkovo 26 kamier viacerých typov, ktoré sa využívajú pri menších služobných zákrokoch,“ vysvetlilo MV SR.
      Ministerstvo pripomenulo, že súťaž na kamerové systémy pripravovanú predošlým vedením úrad pre verejné obstarávanie zrušil pre vážne deficity v transparentnosti a hospodárnosti. „Pri novom verejnom obstarávaní rozhodne nebudeme uplatňovať takéto podozrivé postupy, všetky parametre, či už kvantitatívne alebo cenové, vychádzajú z podrobnej analýzy potrieb Policajného zboru, ktorú sme robili súbežne s prípravou reformy polície,“ deklaroval rezort.
      Na zavedenie kamier počas akcií polície vyzývala ministerstvo vnútra ešte bývalá verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová. Dôvodom boli viaceré policajné pátracie akcie v rómskych osadách, ako napríklad v roku 2013 v osade Budulovská pri Moldave nad Bodvou či v roku 2015 v obci Vrbnica v Michalovskom okrese. Na nezabezpečenie kamier upozornila opakovane aj súčasná ombudsmanka Mária Patakyová.

Zdroj: TASR

Foto: Ilustračné NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články