9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Táto služba bola aj v Nitre od roku 2006 a v roku 2014 bola zrušená

Včera sme priniesli správu o tom, že Trnavský samosprávny kraj (TTSK) už viac ako pol roka prevádzkuje službu domáceho tiesňového volania. Zároveň sme sa od vás dozvedeli, že v Nitre táto služba fungovala, ale v roku 2014 bola zrušená.

Tiež sme sa od vás dozvedeli, že služba funguje aj v Nových Zámkoch. Vlani samospráva v spolupráci s mestskou políciou zaviedla novú sociálnu službu – monitorovanie a signalizácia potreby pomoci. Služba je určená pre fyzické osoby s ťažkým zdravotným postihnutím žijúcim v meste Nové Zámky, osamelých seniorov a pre osoby s rizikovým ochorením. Sociálna služba sa poskytuje na území mesta Nové Zámky nepretržite 24 hodín denne, 7 dní v týždni. Mesto Nové Zámky takto zabezpečí bezpečnosť ohrozených osôb prostredníctvom prívesku – signalizačného zariadenia napojeného na dispečing Mestskej polície v Nových Zámkoch. V prípade aktivácie núdzového tlačidla na prívesku mestská polícia seniora kontaktuje, prípadne na miesto lokalizácie vyšle hliadku.

Zvýšenie bezpečnosti, záchrana života

Mestských policajtov už prostredníctvom signalizačného zariadenia privolali aj k životu ohrozujúcemu stavu. Hliadky však na signál SOS prívesku zasahovali aj v menej dramatických prípadoch – ak senior napríklad stratil rovnováhu a spadol. Seniori policajtom zverili kľúče od bytov a informácie o kontaktnej osobe, aby sa k človeku v ohrození bolo možné dostať.    

„V súčasnosti využíva túto službu tridsaťjeden klientov. Zatiaľ vládne spokojnosť a nestáva sa, že by SOS prívesok niekto zneužíval na falošné poplachy. Naši zamestnanci všetky aktívne zariadenia raz za čas preskúšajú. Systém nás upozorní aj vtedy, keď hrozí vybitie batérie v SOS prívesku,“ uviedol náčelník mestskej polície Jozef Tököly.

Ako na to
Záujemca o sociálnu službu predloží na mestský úrad žiadosť a priloží k nej potvrdenie poskytovateľa zdravotnej starostlivosti o nepriaznivom zdravotnom stave. Tlačivá sú k dispozícii na mestskom úrade Nové Zámky na 1. poschodí č. dv. 110 u zamestnankyni referátu sociálnych vecí a taktiež aj na https://www.novezamky.sk/monitorovanie-a-signalizacia-potreby-pomoci/d-36980 . Mesto so žiadateľom uzavrie zmluvu. Následne je klient zaškolený a oboznámený mestskou políciou o spôsobe použitia signalizačného zariadenia.

Platby za prívesky s núdzovými tlačidlami určuje všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta. Platby za prívesky s núdzovými tlačidlami určuje všeobecne záväzné nariadenie (VZN) mesta. V prípade príjmu do 350 eur je prenájom zariadenia bezplatný, pri príjme od 350 eur do 500 eur je to 7 eur mesačne a nad 500 eur klient za prenájom platí 11 eur mesačne.

Zistíme viac.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články