27.1 C
Nitra
štvrtok, 27 júna, 2024

Súdna rada namieta rozdelenie okresných súdov, navrhla alternatívy

Súdna rada SR má viacero pripomienok k návrhu nových obvodov okresných súdov vyplývajúcich z návrhu novej súdnej mapy. Na štvrtkovom zasadnutí schválila k návrhu zákona predloženom v medzirezortnom pripomienkovom konaní zásadnú pripomienku. Tlmočí v nej námietky dotknutých súdov a navrhuje možné alternatívne riešenia.
      „Dotknuté súdy namietajú, že nové súdne obvody sú neproporčné a diametrálne rozdielne z hľadiska hustoty obyvateľstva, ich rozlohy, nápadu vecí, vzdialeností pre účastníkov súdnych konaní a nerešpektujú ich historické väzby,“ uvádza sa v pripomienke.

      Súdna rada zároveň deklaruje podporu racionalizácii a redukcii okresných súdov a zriadeniu mestských súdov v Bratislave a Košiciach „za predpokladu, že v každom jednotlivom prípade zrušenia alebo zlúčenia okresných súdov a pri vytváraní mestských súdov sa potvrdí vyššia efektívnosť, špecializácia a dostupnosť  prístupu k súdu a spravodlivosti“.
      V alternatívnych návrhoch usporiadania obvodov okresných súdov sa Súdna rada SR vyslovila za zachovanie Okresného súdu Topoľčany, prípadne Partizánske. Okresný súd by mal podľa názoru sudcov zostať aj v Považskej Bystrici s tým, že by sa k nemu pričlenil územný obvod okresu Púchov. Sudcovia navrhujú aj zachovanie okresného súdu Vranov nad Topľou i Čadca.
      Okresný súd Nitra by mal byť podľa Súdnej rady SR ponechaný v súdnom obvode Krajského súdu v Trnave, ktorý je od neho oveľa menej vzdialenejší ako Krajský súd v Banskej Bystrici. Zohľadniť by sa mali aj pripomienky Krajského súdu v Nitre, ktorý má byť zlúčený s Krajským súdom v Banskej Bystrici.
      Sudcom chýba tiež vecné podloženie a odôvodnenie začlenenia Krajského súdu v Bratislave do podstatne menšieho Krajského súdu v Trnave, ktorý nemá dostatočne vybudované špecializácie na všetky 4 hlavné agendy, a ani vytvorené materiálne podmienky na chod veľkého odvolacieho súdu. Obdobná situácia je podľa nich aj vo vzťahu ku začleneniu Krajského súdu Košice do Krajského súdu v Prešove.
      Na štvrtkovom zasadnutí vystúpila aj ministerka spravodlivosti Mária Kolíková.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články