9.2 C
Nitra
utorok, 5 marca, 2024

Študenti STU vyvinuli softvér, ktorý zrýchľuje diagnostiku genetického ochorenia

Študenti Slovenskej technickej univerzity (STU) v Bratislave v spolupráci s výskumníkmi vyvinuli automatický softvér, ktorý zrýchľuje diagnostiku genetického ochorenia primárnej ciliárnej dyskinézy. Ako dnes informovali TASR zo sekretariátu dekana, softvér bol spolu s diagnostickým procesom  publikovaný v špeciálnom vydaní časopisu MDPI Diagnostics zameranom na spomínané ochorenie.
Softvér slúži najmä na zrýchlenie označovania zdravých a poškodených cilií. „Softvér PCD Quant momentálne aktívne používa naša partnerská lekárka Andrea Felšöová pod vedením Jiřího Uhlíka z Karlovej univerzity v Prahe spolu s ďalšími kolegami. Softvér im dvoj- až trojnásobne zrýchľuje vyhodnotenie mikroskopických snímok a celkovú diagnostiku,“ priblížili z STU s tým, že lekárka dodatočne opravuje označenia pre zlepšenie presnosti.Slúžiť majú na zlepšenie výsledkov softvéru a tiež ako podklad pre ďalšie práce študentov. Projekt tiež zaujal výskumníkov z univerzity v Toulouse, ktorí na Slovensku hľadali  spoluprácu pre ďalšie projekty s aplikáciami neurónových sietí v medicíne a vysvetliteľnosti ich rozhodnutí. Spoločne so študentmi a ostatnými výskumníkmi z STU začínajú pracovať na témach výskumu. „Takáto spolupráca môže priniesť cenné výsledky, publikácie a tiež výmenné pobyty pre našich študentov a študentov z Univerzity v Toulouse,“ dodala univerzita.

Zdroj: TASR

Foto: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články