19.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Študenti Filozofickej fakulty UK plánujú protestný pochod za slobodné vysoké školy

Študenti Filozofickej fakulty Univerzity Komenského (UK) v Bratislave ohlásili na 10. novembra protestný pochod za slobodné vysoké školy. TASR o tom informovala predsedníčka študentskej časti Akademického senátu Filozofickej fakulty UK. Zástupcovia študentskej časti Akademického senátu Filozofickej fakulty UK a Akademického senátu UK spustili protestnú akciu s cieľom stiahnuť súčasné znenie pripravovanej novely zákona o vysokých školách z legislatívneho procesu.
      Trasa pochodu povedie od Šafárikovho námestia cez Štúrovu ulicu, Hodžovo námestie, Palisády až k hradnej bráne. Zástupcovia študentov zároveň požiadali o oficiálnu audienciu u prezidentky SR Zuzany Čaputovej.

Študenti sa domáhajú aktívnej participácie na dialógu o skvalitnení slovenských vysokých škôl. Vyjadrujú názor, že pripravovaná novela neadresuje existujúce problémy, ale vytvára nové.
      S návrhom novely zákona o vysokých školách v predloženej podobe nesúhlasí ani Slovenská rektorská konferencia, ktorá ju žiada stiahnuť z medzirezortného pripomienkového konania a prepracovať. Rezort školstva novelu stiahnuť neplánuje. Ministerstvo tvrdí, že je otvorené konkrétnym návrhom a pripomienkam. Rovnako, že pripravilo návrh, ktorého cieľom je skvalitniť vysokoškolské prostredie a štúdium. Obavy z politizácie odmieta. Reforma vysokých škôl má podľa premiéra Eduarda Hegera (OĽANO) veľa dobrých parametrov, na ktorých zároveň panuje zhoda aj s akademickou obcou.

Zdroj: TASR

Foto: Archív NN

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články