7 C
Nitra
pondelok, 19 februára, 2024

Staré Mesto Bratislava pomôže absolventom VŠVU pri rozbehu ich činnosti

Bratislavské Staré Mesto pomôže absolventom Vysokej školy výtvarných umení (VŠVU) v Bratislave pri rozbehnutí ich umeleckej a kreatívnej činnosti. Na dobu jedného roka im prenajme štyri doteraz nevyužívané nebytové priestory. Ide o dve kancelárie na Ventúrskej ulici a po jednej kancelárii na Františkánskom námestí a Školskej ulici. Mestská časť verí v pozitívny efekt pre obidve strany.  
      „Nová vedúca kultúry pozerá veľmi optimisticky dopredu, ako by sa dala novými formami previazať samospráva s umelcami. Začínajúcim umelcom ponúkla nie dostatočne využívané priestory k tomu, aby im mohli slúžiť na rozbeh, akýsi umelecký inkubátor pre začínajúcich umelcov,“ uviedla pre TASR starostka Starého Mesta Zuzana Aufrichtová.  

Staré Mesto Bratislava pomôže absolventom VŠVU pri rozbehu ich činnosti
Foto: nextech.sk


      Je presvedčená, že takto nadviazaná spolupráca s VŠVU vie generovať dobré nápady, keďže začínajúci umelci budú aj mať výstavný priestor. Verí, že tým zároveň prirodzene vznikne symbióza, spolupatričnosť k Starému Mestu. „Keď niekto dostane takúto výhodnú ponuku, cíti, že by to mal do toho priestoru vrátiť,“ poznamenala Aufrichtová.  
      Samospráva zdôrazňuje, že v roku po globálnej pandémii nového koronavírusu vníma náročnú situáciu, ktorú zažívala a zažíva kultúrna scéna a kreatívny priemysel. O to náročnejšie je toto obdobie pre začínajúcich absolventov VŠVU, ktorí stoja na začiatku svojej profesionálnej dráhy. Jednou z prekážok pre výkon ich povolania-poslania je aj priestor na prácu. „Získanie priestorov či ateliérov v Bratislave je pre začínajúceho umelca veľmi zložitý a často finančne náročný proces,“ povedala pre TASR Ľubica Hustá, vedúca referátu kultúry a kultúrnych činností mestskej časti.
      Pripomína, že mestská časť cielene a intenzívne podporuje kultúru, či už priamo organizáciou kultúrnych podujatí v jej kultúrnych centrách alebo verejnom priestore a udeľovaním dotácií, ale aj poskytovaním priestorov na realizáciu umeleckej, kultúrnej a kreatívnej činnosti. „Dočasné poskytnutie priestorov do bezodplatného užívania považujeme za ďalšiu efektívnu možnosť, ako podporiť živú kultúru a umeleckú scénu v tomto komplikovanom období,“ podotkla Hustá.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články