18.1 C
Nitra
piatok, 28 júna, 2024

Špecializovaný trestný súd sa bude zaoberať dohodou o vine a treste Adriána Sz. v októbri

Špecializovaný trestný súd (ŠTS) v Pezinku sa bude zaoberať schvaľovaním dohody o vine a treste, ktorú uzavrel prokurátor Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) s obvineným exriaditeľom Úradu inšpekčnej služby (ÚIS) Adriánom Sz., na začiatku októbra. ŠTS vytýčil termín verejného zasadnutia na 4. októbra. TASR to potvrdila hovorkyňa ŠTS Katarína Kudjáková.
      Prokurátor ÚŠP uzavrel dohodu o vine a treste s obvineným Adriánom Sz., trestne stíhaným pre zločin prijímania úplatku, 17. augusta. Navrhuje mu uložiť trest odňatia slobody vo výmere troch rokov, ktorý sa podmienečne odkladá. Obvinenému sa zároveň navrhuje uložiť probačný dohľad v skúšobnej dobe, ktorá bola stanovená na päť rokov. TASR o tom v druhej polovici augusta informoval hovorca Generálnej prokuratúry SR Dalibor Skladan.
      Súčasťou dohody o vine a treste je tiež návrh na uloženie peňažného trestu vo výške 25.000 eur a trestu prepadnutia veci, konkrétne dvoch mobilných telefónov a televízneho prijímača. Obvinenému sa tiež navrhuje uloženie trestu zákazu činnosti spojeného s výkonom právomoci verejného činiteľa na dobu sedem rokov.
      Adriána Sz., bývalého riaditeľa národnej jednotky finančnej polície Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) Bernarda S. a bývalého funkcionára NAKA Mariána K. stíhajú pre trestný čin zneužívania právomoci verejného činiteľa a korupčnú trestnú činnosť.
      NAKA zadržala Adriána Sz. 3. júna. Celkovo obvinila troch ľudí. Korupčná trestná činnosť mala spočívať v prijatí spotrebnej elektroniky a finančnej hotovosti minimálne v hodnote 20.000 eur. Úplatky mal dostať od Bernarda S. Ten je jediným priamym svedkom v prípade.
      Vláda 16. júna odvolala Adriána Sz. z funkcie riaditeľa ÚIS. Odvolanie odporučili členovia Výboru Národnej rady SR pre obranu a bezpečnosť.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články