26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Soňa GÁBOROVÁ: Snažím sa nežiť iba ako fitness tréner, ale aj ako motivátor na všetkých úrovniach

Soňa GÁBOROVÁ pochádza síce z Popradu, ale dlhé roky žije blízko Nitry a pôsobí tu aj v okolí. Vedie ľudí na ceste chudnutia a zmeny životného štýlu. Mnohí ju poznajú vďaka tomu, že organizuje podujatia športového charakteru.

Soňa GÁBOROVÁ: Snažím sa nežiť iba ako fitness tréner, ale aj ako motivátor na všetkých úrovniach

Pozývala si k nám zaujímavých fitness inštruktorov i tanečníkov zo sveta. Príkladom je niekoľko ročníkov Fitness Inspiration Day. Keď prišla covid kríza, nemohla si organizovať nič a ako mnohí ďalší ľudia, musela si stopnúť svoje aktivity. Aká je momentálna nálada v športovej a taktiež zumba komunite?

S: Kríza sa dotkla viacerých oblastí, pretože pomenila život ľuďom, nielen v športe, kultúre, ale aj v medziľudských vzťahoch všeobecne. Keďže som mala uponáhľaný život, tak mi to do istej miery pomohlo, oddýchla som si. Zo začiatku mi to prišlo fajn, ale všade, kde sa pohneme, potrebujeme financie. Mnohí boli nútení začať inak uvažovať. Ja som sa rozhodla, že rozšírim svoje portfólio pôsobenia a snažila som sa prežiť. Musela som sa prispôsobiť online dobe a fungovať na online pôde. Pomôže to premostiť určité časové obdobie, ale sme spoločenské tvory a potrebujeme v prvom rade fyzický kontakt s ľuďmi.

Soňa GÁBOROVÁ: Snažím sa nežiť iba ako fitness tréner, ale aj ako motivátor na všetkých úrovniach

Mnohí ustáli túto dobu a zarábajú ďalej ako najlepšie vedia a môžu. A čo vzťahy? Máš pocit, že niektoré zosilneli alebo naopak zanikli?

S: Môj pocit je, že vzťahy sa zmenili na medziľudskej báze. Vzťahy sú iné. Niektoré je potrebné pustiť. Ja som skôr v pozícii pozorovateľa vzťahov, ale ak mi na niekom záleží, snažím sa k nemu nájsť cestu. Ostatným nechávam slobodnú voľbu výberu.

Viem o tebe, že si počas svojho života absolvovala mnoho vzdelávacích kurzov a seminárov. Veľmi dobre chápeš rozdiel medzi vodcom-lídrom a tým, kto je vedený. Cítila si sa niekedy ako líderka?  

S: Odmalička som to mala vpísané v génoch, že som skôr vodcovský typ. Nebolo to tak hneď, ale životom sa moja osobnosť formovala. Až v dospelosti, keď som si vyberala smer, som zistila, že vodcovstvo v sebe mám. Mám schopnosť viesť ľudí, milujem spájať ľudí, pracujem aj s deťmi. Nikdy som však nemala modlu alebo vzor, za ktorým by som išla. Mám vnútornú motiváciu a chcem na sebe pracovať. Sú však ľudia, ktorí potrebujú motiváciu zvonka, potrebujú sa na niekoho ukotviť a byť vedení.

Soňa GÁBOROVÁ: Snažím sa nežiť iba ako fitness tréner, ale aj ako motivátor na všetkých úrovniach

Aký je rozdiel medzi vodcom a vedeným?

S: Vodca je ten, ktorý má vnútornú motiváciu a inšpiráciu dostáva zvonka a vedený človek je ten, ktorý neustále potrebuje vonkajšiu motiváciu a nevie nájsť vnútorný pohon. Môj pohľad na život je taký, že fungujeme na viacerých úrovniach bytia, čiže potrebujeme pracovať na úrovni telesnej, duševnej i duchovnej a úrovni osobnostnej. Snažím sa tieto aspekty spájať a nežiť iba ako fitnes tréner, ale aj ako motivátor na všetkých úrovniach.

V minulosti si sa venovala obchodu, predajným technikám. Používaš tieto nástroje aj teraz?

S: Dodnes sa venujem obchodu. Moji rodičia aj prarodičia podnikali, čiže obchod máme v krvi. Baví ma práca so zákazníkom, ale nie spôsobom manipulácie. Manipulatívny spôsob je taký, že si klienta privediem tam, kde ja chcem. Opačný prístup je taký, že dám informáciu a slobodu v rozhodovaní. Môj úmysel je najvyššie dobro pre druhú stranu. Človek je u mňa na prvom mieste. Buď pomoc prijme hneď alebo s odstupom času. Zvyčajne sa to tak deje.

Soňa GÁBOROVÁ: Snažím sa nežiť iba ako fitness tréner, ale aj ako motivátor na všetkých úrovniach

Nemáme pri sebe žiadnu krištáľovú guľu, ani tarotové karty. Máme však priateľov vo svete, s ktorými sme v kontakte. Na základe intuície mi povedz, ako vnímaš to, čo prichádza. Kam spejeme?

S: Intuícia je tá najlepšia navigácia. Pokiaľ cítim pohodu v srdci a v žalúdku /solar plexus/ a som v harmónii a v kľude, vtedy som schopná nacítiť veľa. V hneve a strese sa to jednoducho nedá. Vtedy nerobím rozhodnutia. Nikdy nie pod nátlakom. Víziu mám takú, že prechádzame ako ľudstvo veľmi zaujímavým obdobím a je veľmi dôležité pracovať na sebe. Zachovajme si humánnosť, ochotu pomôcť, svietiť…. jednoducho človečinu.

Chceš ďalej svietiť a robiť pre ľudí nejaké aktivity, podujatia?

S: Vždy som bola prepojená s ľuďmi. Áno, mám v hlave nové projekty a nové vízie, iného charakteru. Verím, že to bude príjemné prekvapenie. Veľmi ma baví práca s mládežou. Podujatia budem robiť iným štýlom, s inými ľuďmi, v inom prostredí. Verím, že sa to čoskoro dozviete.

Soňa GÁBOROVÁ: Snažím sa nežiť iba ako fitness tréner, ale aj ako motivátor na všetkých úrovniach

Ďakujem za rozhovor, Brigita Tarinová

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články