13.7 C
Nitra
pondelok, 4 marca, 2024

Slováci minú najviac v rámci zábavy na cestovanie, najmenej na kultúru

Približne 51 % Slovákov utratí mesačne za zábavu desatinu svojho rodinného rozpočtu. Ďalších 31 % domácností vynaloží na svoje koníčky 10 až 30 % príjmov. Najviac peňazí vydajú Slováci za cestovanie a víkendové výlety, najmenej za kultúrne podujatia. Ukazuje to prieskum výdavkov slovenských domácností na zábavu a koníčky spoločnosti KRUK Česká a Slovenská republika.
      „Z nášho prieskumu vyplýva, že Slováci síce radi utrácajú za zábavu a ďalšie voľnočasové aktivity, zároveň však výdavky na tieto účely klesajú s ich osobným či rodinným príjmom. To zodpovedá aj ďalším záverom nášho prieskumu, podľa ktorých si Slováci napríklad len veľmi zriedka požičiavajú peniaze na dovolenku. Pokiaľ ide o socioekonomické postavenie respondentov, najviac vydajú na svoje záujmy a zábavu tí, ktorí pracujú v oblastiach informačných technológií a finančných služieb,“ uviedla generálna riaditeľka spoločnosti Jaroslava Palendalová.
      Menšiu časť príjmov vydávajú za zábavu ženy, muži investujú do svojich koníčkov viac. Približne každá šiesta slovenská domácnosť uvádza, že za zábavu a koníčky neutratí vôbec nič. Na zábavu míňajú svoje finančné prostriedky okrem študentov aj Slováci v produktívnom veku. Tieto výdavky začínajú klesať u ľudí starších ako 55 rokov.

Slováci minú najviac v rámci zábavy na cestovanie, najmenej na kultúru
Foto: Archív


      Takmer 27 % zo svojich úspor minú Slováci na cestovanie a výlety, pričom je medzi nimi podiel štvorčlenných a viacčlenných domácností. Pätinu výdavkov predstavujú návštevy reštaurácií a posedenia s priateľmi. Takmer rovnaký podiel investícií do koníčkov smerujú slovenské domácnosti do športu a záhradkárčenia, do športu ide takmer 13 % celkových výdavkov na zábavu a záujmy a do záhradkárčenia 14 %. Necelých 5 % výdavkov v tejto oblasti utratia Slováci za kultúru, a to na návštevy koncertov, divadiel, kín, výstav a ďalších kultúrnych podujatí. Najväčšiu časť svojho rozpočtu na zábavu vynaložia za cestovanie ľudia vo veku 25 až 34 rokov, reštaurácie a posedenia s priateľmi vyhľadávajú najmä študenti vo veku 18 až 24 rokov a záhradkárčeniu sa venujú predovšetkým ľudia v dôchodkovom veku.
      „Veľká obľuba cestovania a návštev reštaurácií je medzi Slovákmi dlhodobá, čo potvrdzuje aj porovnanie s naším prieskumom medzi mladými ľuďmi z roku 2019. Z prieskumu však, žiaľ, vyplýva aj to, že medzi respondentmi, ktorí na svoje záľuby vynaložia 10 % – 30 % príjmov, je takmer každý piaty bez úspor a má v súčasnosti dlhy po splatnosti,“ dodala Palendalová.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články