16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Slávnosti českého a slovenského folklóru sú vo Vychylovke po desiaty raz

Múzeum kysuckej dediny vo Vychylovke sú po desiaty raz dejiskom festivalu česko-slovenskej folklórnej vzájomnosti Jánošík & Ondráš Folk Fest. Podujatie, ktoré je nazvané po zbojníkoch z oboch brehov rieky Morava, dnes (20. 8.) ponúkne okrem folklóru i prepadnutie vlaku zbojníkmi či ochutnávku tradičných jedál.

„Tento ročník sa ešte viac než predchádzajúce zameriava aj na napĺňanie potrieb českej menšiny na Slovensku, súčasne však nezabúda na propagáciu regiónu či na zastúpenie krajanov,“ informoval riaditeľ festivalu Vladimír Skalský.

Podujatie okrem tradičných programov podľa neho ponúkne aj perličky. „Keďže je v skanzene unikátna úvraťová železnička, nechýba prepadnutie vlaku zbojníckou družinou, a to hneď dvakrát, či program Hrajúca a spievajúca železnička. Na svoje si prídu aj milovníci kuchyne starých materí, chýbať totiž nebude ani ochutnávka tradičných jedál,“ priblížil.

V nedeľu sa uskutoční aj svätá omša s folklórnymi prvkami na lúke pri objekte Kaplnky Panny Márie Ružencovej. V kultúrnom programe sa predstavia Folklórny súbor (FS) Kopa Myjava, Horňácký mužský sbor Velká nad Veličkou, FS Senior Oravan, FS Senior Partizán Banská Bystrica, FS Lipta Senioři Liptál, Folklórna skupina Očovan, Kantar Praha, Drahoš Daloš, Marina Kondač a Stanko Pavaji i ďalší.

Festival organizuje Slovak & Czech World Network Žilina spolu so Slovensko-českým klubom z Prahy, Múzeom kysuckej dediny, Skanzenom vo Vychylovke, Slovak World Network z Prahy a Svetovým združením Slovákov v zahraničí.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x