10.4 C
Nitra
piatok, 23 februára, 2024

Slávni ľudia, ktorí majú slovenské korene: Otec navigačného systému GPS Ivan Alexander Getting

Slovensko je krajina, ktorá dala svetu mnoho známych mien pochádzajúcich priamo z pod Tatier, alebo ktorí mali na Slovensku svojich predkov. Spomenúť by sa dala slávna herečka Audrey Happburn, kráľovná kozmetiky Estée Lauder, barón Gregor Friesenhof, priekopník meteorológie, astrometeorológie a agrometeorológie, ale aj mnohí ďalší.

Mnohí Slováci zrejme ani len netušia, ktorí významní ľudia majú korene v malej krajine pod Tatrami. Určite sa medzi nich radí aj Ivan Alexander Getting (1912 – 2003), otec navigačného systému GPS, bez ktorého si dnešní vodiči, a najmä tí profesionálni, jazdu za volantom svojho vozidla ani nedokážu predstaviť. Tento rodený Američan má však rodičov, ktorí pochádzajú zo Slovenska, ba aj on sám tu dokonca istý čas chodil na základnú školu.

Slávni ľudia, ktorí majú slovenské korene: Otec navigačného systému GPS Ivan Alexander Getting
Ivan Alexander Getting. Foto: https://eslovaquianews.fi les.wordpress.com

Už ako dieťa prejavoval veľký záujem o techniku

Určite ste už cestovali autom v preplnenej premávke, alebo jednoducho hľadali najrýchlejšiu a najbezpečnejšiu cestu k cieľu. Používanie navigačného systému je dnes samozrejmosťou takmer pre každého vodiča, alebo používateľa mobilného telefónu. Možno ste ale nevedeli, že za týmto svetovým objavom stojí americký vynálezca, ktorý má však slovenské korene. Ivan Getting sa síce narodil v americkom meste New York, má však slovenských rodičov pochádzajúcich z Bytče. Základnú školu dokonca navštevoval na Slovensku, pretože jeho rodina vtedy žila v Bratislave. Neskôr jeho otec získal prácu v Amerike a tak sa celá rodina Gettingovcov natrvalo presťahovala za oceán.

Aj autor slávneho komixového hrdinu Supermana mal slovenské korene

Ivan už ako dieťa prejavoval veľký záujem o techniku a ako 10-ročný si napríklad sám zostrojil malé rádio – kryštálku. Jeho rodina však nemala dostatok peňazí aby mohol študovať na nejakej významnejšej škole. Talent si však našiel vlastnú cestu. Slávny vynálezca Thomas Alva Edison vyhlásil pre mladých fyzikov vedeckú súťaž. A hádajte, kto ju vyhral? Mladý Getting získal bezplatné štúdium na Massachussettskom inštitúte technológií a jeho kariéra významného fyzika sa práve začala. V roku 1935 začal študovať na Harvarde a venoval sa najmä vývoju nových radarov a navigačných systémov pre americkú armádu.

Vedeli ste, že svetoznámu tortu vymyslel muž, ktorý sa narodil v Želiezovciach?

Dostal vyznamenanie od amerického prezidenta

Počas druhej svetovej vojny zostrojil so svojimi kolegami radar SCR-584, ktorý zachránil Londýn pred úplným zničením. Nemci vypustili na mesto 1 600 rakiet, pomocou radaru sa ich ale podarilo takmer všetky zničiť. Po skončení vojny dostal Ivan Getting dokonca vyznamenanie od amerického prezidenta. V roku 1960 sa stal prezidentom Aerospace corporation – spoločnosti pre letectvo a kozmonautiku. Jeho družicový navigačný systém GPS (Global Positioning System) bol pôvodne určený pre navádzanie riadených striel a vojenských lietadiel.

Konštruktérom slávnej Eiffelovej veže bol rodák zo Šale

Getting to však chcel využiť aj na civilné účely a pomôcť tak obyčajným ľuďom. Cez počiatočné prekážky sa to nakoniec podarilo. Významný vedec plynule ovládal slovenský jazyk a niekoľkokrát navštívil aj našu vlasť. Vo voľnom čase hral rád na klavíri a pestoval kvety. Ivan Alexander Getting zomrel 11. októbra 2003 v Kalifornii. Po jeho smrti vypustili na obežnú dráhu okolo Zeme satelit, ktorý nesie jeho meno.

Miroslav Deglovič

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x