18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Škandál: Smrť Sebastiánka (†3) mala spôsobiť nervózna zdravotná sestra, ktorá vypla monitorovacie alarmy!

Jozef Uhlárik

Nepochopiteľná a najmä zbytočná smrť Sebastiánka Zajaca (†3) mala ďalšie pokračovanie na Okresnom súde v Nitre. Aj tentokrát sa prítomní dozvedeli doslova šokujúce informácie o tom, prečo musel malý chlapček zomrieť.

Okrem výpovedí dvoch svedkýň sa na súde čítali aj výpovede svedkov, ktorí mali prípad posunúť k objasneniu celej tragédie. Obžalované z prečinu usmrtenia Sebastiánka sú lekárky Silvia L. a Silvia M. a zdravotné sestry Ingrid S. a Marianna H., tie však súhlasili, aby sa súd konal v ich neprítomnosti. Pred senátom tentokrát vypovedala aj bývalá hlavná sestra z detského oddelenia nitrianskej nemocnice, ale aj lekárka z bratislavskej nemocnice, kam chlapčeka previezli. Ďalšia svedkyňa, teraz už mladá žena, ktorá bola v tom čase so Sebastiánkom na izbe, na súd neprišla.

Škandál: Smrť Sebastiánka (†3) mala spôsobiť nervózna zdravotná sestra, ktorá vypla monitorovacie alarmy!
Sebinko

Monitor bol v poriadku, no sestry napísali do záznamu, že nealarmuje!

Sebastiánko (†3) zomrel v nitrianskej nemocnici 31. januára 2017. Z výpovedí svedkov bolo najbližším nebohého chlapčeka doslova zle, pretože sa dozvedeli, že ich milované dieťatko zomrelo úplne zbytočne a preto, že si „niekto“ nesplnil a neplnil svoje povinnosti. Utvrdili sa v tom, že ich usmievavé slniečko zomrelo vinou zdravotníckeho personálu. Monitor, na ktorý bol napojený totiž nebol pokazený, ale alarmy mala vypnúť nervózna zdravotná sestra! Desivé na celej tragédii bolo, že centrálny monitor na jednotke intenzívnej starostlivosti nefungoval, monitor pri chlapcovom lôžku nealarmoval a na dverách bola plachta, takže sestry na neho vôbec nevideli! Takto tam Sebastiánko, ktorého hospitalizovali niekoľko hodín predtým s podozrením na cukrovku, hodinu bez povšimnutia zomieral. Navyše, pri tom sa mu rozvinul opuch mozgu, ktorý sa mu napokon stal osudným.

Chlapček ležal na JIS-ke, kde mal byť nepretržite sledovaný. Najšokujúcejšie na tom teda je, že personál vôbec nevedel, že mu zomiera pacient, ktorého začali oživovať až hodinu po tom ako prestal dýchať a zastavilo sa mu srdiečko. Na súde hlavná sestra, ktorá je teraz už lekárkou, povedala, že centrálny monitor, na ktorý bol chlapček napojený a ktorý majú sestry pred sebou vo svojej miestnosti, bol v tom čase v poriadku, lenže ten pri jeho posteli nič nesignalizoval. Chybu monitora vyvrátil aj následný servis, kam ho poslali. Mala sa spustiť zvuková aj svetelná signalizácia, lenže nespustila. Personál do záznamu z osudnej noci o 2.50 hod zapísal poznámku – „monitor nealarmuje“.

Namiesto intenzívnejšej kontroly zomierajúcemu chlapčekovi vypli alarm!

„Dôvod nealarmovania mi však nikto nepovedal,“ obhajovala sa na súde bývalá hlavná sestra, ktorá sa údajne s obomi sestrami na druhý, respektíve tretí deň po incidente, rozprávala. Obe jej mali tvrdiť, že alarmy vypnuté neboli. „Sestry sa do stroja dostanú, nie je to zablokované. Nie je ale prípustné, aby na ňom niečo menili či vypínali ho,“ vypovedala ešte bývalá hlavná sestra a dodala, že všetky sestry boli poučené, že alarmy nemôžu byť stišované ani vypínané. Na to vraj bol podpísaný aj dokument. Ako sa neskôr ukázalo, zbytočne. „Myslím si, že takéto poučenie bolo robené v celej nemocnici ešte pred incidentom,“ uviedla s tým, že sa robili i námatkové kontroly. Obe obžalované sestry dostali neskôr z práce výpoveď.

Monitor pri lôžku dieťaťa, na ktorý je napojený, musia sestry tiež sledovať, no na ten vidia aj cez úzky priezor zo svojej miestnosti. Tentokrát naň ale nevideli, pretože na dverách mala byť natiahnutá plachta. Tvrdí to iná svedkyňa, ktorá o tom mala vedomosť. „Dcéra jednej zo sestier to povedala v salóne kozmetičke a počuť to mala aj ďalšia jej kolegyňa. Alarmy vraj stále pípali, a tak ich sestra jednoducho vypla,“ prezradila smutne Kaja Očkovská, babka malého chlapčeka. „Namiesto toho, aby ho chodili kontrolovať, lebo on im tam pomaly zomieral, tak mu vypli alarm,“ hnevá sa babka na zdravotné sestry, ktoré navyše svojím nadriadeným klamali, že dvere prekryté neboli. „Oni sa na tom dohovorili, lenže mali smolu v tom, že je svedkyňa na to, ako to v skutočnosti bolo,“ dodala Kaja Očkovská.

Škandál: Smrť Sebastiánka (†3) mala spôsobiť nervózna zdravotná sestra, ktorá vypla monitorovacie alarmy!
Smutní najbližší trvajú na svojom – V nemocnici nám Sebastiánka zabili!

Skutočnosť, že Sebastiánko zomrel ešte v nitrianskej nemocnici, povedala podľa čítanej svedeckej výpovede kozmetičke dcéra lekárky, ktorá mala v ten deň na oddelení službu. Kozmetičke povedala, že mama nepríde, pretože je v zlom psychickom stave, lebo jej v službe zomrelo dieťa a navyše sestrička vypla alarmy. A to vraj len preto, lebo stále pípali a ona z toho bola nervózna. „Ťažko sa mi na to reaguje, ale nič z toho nie je pravda,“ bránila sa na súde obžalovaná lekárka po vypočutí si toho, čo mala u kozmetičky hovoriť jej dcéra. Na súde sa čítali aj výpovede lekárok z bratislavskej nemocnice, kam chlapčeka previezli z Nitry. Podľa nich bolo dieťa v komatóznom stave a rýchlo sa u neho vyvíjal opuch mozgu. Pri prvom vyšetrení zistili mozgovú smrť, no druhé už urobiť nestihli, lebo chlapček zomrel. Ďalším šokom bolo, že lekár záchranár, ktorý mal Sebastiánka previesť do Bratislavy, ešte pred transportom konštatoval, že u neho ide pravdepodobne o mozgovú smrť, a teda či je vôbec nutné ho prevážať.

Lekárka mu ale mala povedať, že potrebuje starostlivosť vyššieho pracoviska. Záchranárka, ktorá spolu s lekárom Sebastiánka do Bratislavy prevážala mala z prečítanej výpovede uviesť: „Atmosféra na JIS-ke bola pochmúrna a všetci boli prestrašení. Doktorka z Bratislavy, ktorá prišla na súd, mala v čase Sebinkovho príchodu službu, ale veľa svetla do prípadu nevniesla. „Ona si vraj nepamätala z toho rána nič, no to že jej dovezú už mŕtve dieťa to si predsa pamätať musí. A to aj preto, že hnev prednostu, že im dieťa doviezli už mŕtve bol taký veľký, že nás osobne poslal na políciu podať trestné oznámenie,“ hnevala sa Kaja Očkovská na lekárkinu záhadnú „stratu pamäti“. Podľa nej je podstatné to, že alarmy boli vypnuté a dvere prekryté, takže sestry nemohli o stave Sebastiánka vedieť vôbec nič. „A navyše podľa lekára zo záchranky nebola k dispozícii ani sada slúžiaca na oživovanie dieťaťa. Tak o čo tu ide? My stále tvrdíme a tvrdiť budeme, že oni nám nášho Sebiho zabili,“ povedala po ďalšom pojednávacom dni chlapčekova babka Kaja Očkovská.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články