26.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

SaS: Ústavný súd potvrdil, že táto vláda škodí Slovensku

Rozhodnutie Ústavného súdu SR o časti Matovičovho balíčka potvrdzuje, že táto vláda škodí Slovensku.

Strana Sloboda a solidarita (SaS) to uviedla k rozhodnutiu Ústavného súdu SR, ktorý označil niektoré časti tzv. prorodinného balíčka za protiústavné. Stanovisko poskytla Ivana Nittmannová z Komunikačného oddelenia SaS.

„Upozorňovali sme na to od začiatku a navrhovali sme alternatívy. No koalícia si to musela stoj-čo-stoj pretlačiť v skrátenom legislatívnom konaní. V konečnom dôsledku budú pre tento zákon najviac škodovať samosprávy, z ktorých mnohé budú rok 2023 začínať v rozpočtovom provizóriu, napríklad Bratislava či Košice. Samosprávy pritom poskytujú 70 percent služieb pre občanov, takže na ne peniaze nájsť musia, a to jedine zvyšovaním poplatkov,“ povedal poslanec Národnej rady SR za SaS Alojz Baránik.

Podľa SaS vláda často nerešpektuje rady odborníkov, ani dohody a v rozpore so zákonom či ústavou pretláča nezvyčajné nápady. Baránik dodal, že hnutie OĽaNO rozbilo vlastnú koalíciu, rozvrátilo krajinu, ochudobnilo samosprávy, a tiež uškodilo verejným financiám a z rokovacieho poriadku a ústavy urobilo trhací kalendár. Hnutiu vyčíta i legitimizáciu ľudí z hnutia Kotelbovci – Ľudová strana Naše Slovensko. „Aj dnešné udalosti z parlamentu sú následkom takéhoto vládnutia Igora Matoviča,“ uzavrel Baránik.

Plénum Ústavného súdu SR rozhodlo, že tzv. prorodinný balíček nie je adresnou pomocou, ale systémovou zmenou, a nenapĺňa ústavné požiadavky na efektívnosť vynakladania prostriedkov. Zároveň skonštatovalo, že podmienky na skrátené legislatívne konanie neboli naplnené. Skrátené legislatívne konanie spôsobilo, že k návrhu sa nemohli vyjadriť ani dotknuté subjekty, ani Rada pre rozpočtovú zodpovednosť.

(SITA, foto ilustračné)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články