13.1 C
Nitra
piatok, 12 apríla, 2024

SaS: Tvrdá kritika Slovenského pozemkového fondu, chýba tam ODBORNOSŤ


Slovenský pozemkový fond sa počas vlád Smeru a SNS stal miestom, kde rôzne skupiny voľne presadzujú svoje záujmy. Toho výsledkom je plytvanie verejných prostriedkov a nedostatočná pomoc slovenským poľnohospodárom. Podľa strany Sloboda a Solidarita by k riešeniu situácie pomohli vyššie nároky na odbornosť vo vedení a kontrolných orgánoch SPF, parlament však túto možnosť odmietol.

Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky minulý týždeň odmietli návrh zákona, ktorý by viedol k zvýšeniu odbornosti vedenia SPF a následne k zlepšeniu situácie v tejto inštitúcii. Zákon predložila poslankyňa za stranu Sloboda a Solidarita a tímlíderka pre pôdohospodárstvo Jarmila Halgašová. „Ani dva a pol roka od odstavenia Smeru a SNS z vlády nie je vidieť zásadný pokrok na Slovenskom pozemkovom fonde. Objektívne treba povedať, že SPF sa dlhodobo potáca vo veľkých problémoch. O to viac som ale presvedčená, že musíme mať vyššie nároky na vedenie tejto inštitúcie.“

SaS: Tvrdá kritika Slovenského pozemkového fondu, chýba tam ODBORNOSŤ
Návrhom zákona sa mali tiež vytvoriť nové a transparentné kritériá na kreovanie orgánov SPF.

Novela zákona o pozemkových úpravách, usporiadaní pozemkového vlastníctva, pozemkových úradoch, pozemkovom fonde a o pozemkových spoločenstvách z pera Jarmily Halgašovej mala vytvoriť podmienky na zvýšenie odbornosti a kompetentnosti štatutárnych orgánov a členov Rady SPF. „V zákone som chcela ukotviť jasné kvalitatívne kritériá na členov Rady SPF, generálneho riaditeľa a námestníka pozemkového fondu. To je základný predpoklad na kvalifikované a kvalitné rozhodovanie orgánov SPF,“ približuje J. Halgašová s tým, že návrhom zákona sa mali tiež vytvoriť nové a transparentné kritériá na kreovanie orgánov SPF, sprístupniť činnosť rady verejnosti, ustanoviť platové náležitosti generálneho riaditeľa a námestníka SPF.

(ts)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články