16.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

SaS: Hirman robí personálne zmeny namiesto riešenia situácie na rieke SLANÁ

Od ekologickej havárie na rieke Slaná uplynul rok. Vo februári 2022 do nej začali vytekať znečistené banské vody. Namiesto toho, aby vláda kontinuálne situáciu riešila, minister hospodárstva Karel Hirman robí podľa strany Sloboda a Solidarita (SaS) nepochopiteľné a nezmyselné personálne zmeny.

„Predsedom Hlavného banského úradu sa paradoxne stal bývalý konateľ firmy Siderit, ktorá sa v roku 2008 rozhodla ukončiť ťažbu a banu riadne neuzavrela a nezlikvidovala. Voda z nej začala vytekať do rieky a vplyvom oxidácie železa sa sfarbila do červena a vystrašila ľudí. Naopak, nové vedenie ministerstva prišlo koncom januára s výmenou šéfa Rudných baní, ktoré urobili maximum pre to, aby bola voda čistá,“ upozornil poslanec Národnej rady SR a expert SaS pre energetiku Karol Galek. Bol to práve podnik Rudné bane, ktorý podľa neho zobral veci do vlastných rúk a v rámci možností robil opatrenia, ktoré pomohli znečistenie eliminovať. „Zodpovednosť za riešenie bola ale v rukách ministerstiev životného prostredia a vnútra. Na to, že Okresný úrad Rožňava nekonal, napokon upozornil vlani v októbri aj prokurátor,“ vysvetlil K. Galek s tým, že rezorty sa aj napriek tomu nezačali situáciou zaoberať.

Robert Fico: Heger má viac funkcií ako japonská kalkulačka

„Bolo zarážajúce, ako amatérsky sa k havárii postavili štátne orgány zodpovedné za ochranu životného prostredia. Mimoriadna situácia na rieke bola napokon vyhlásená až 20. júla 2022. Voda v rieke je aktuálne čistejšia len vďaka opatreniam Rudných baní, keď sa napríklad podarilo do nej presunúť veľkú časť čistej vody, čo znížilo koncentráciu železa o 80 percent. Bývalé vedenia rezortu hospodárstva a Rudných baní začali urýchlene konať, aj keď kompetencie boli inde,“ dodala predsedníčka poslaneckého klubu a tímlíderka SaS pre životné prostredie Anna Zemanová s tým, že kocky sú hodené, riešenia na stole, voda nateraz priezračná, no problém stále nedoriešený.

(ts, foto: imeteo.sk)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x