20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Roman Mikulec: SR je pripravená na možný zvýšený počet ľudí na hranici s Ukrajinou

Situácia na Ukrajine zatiaľ nezvýšila záujem o vstup na územie Slovenskej republiky. Na prípadný príchod vyššieho počtu štátnych príslušníkov tretích krajín cez vonkajšiu hranicu je však Slovensko pripravené. Minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO) to uviedol na sociálnej sieti.

„Kapacity zariadení v pôsobnosti migračného úradu vieme pre prípad potreby zvýšiť. Uvažuje sa o využití existujúcich azylových zariadení, ich rozšírení o núdzové ubytovanie a potom využití voľných ubytovacích kapacít rezortu vnútra a ďalších rezortov,“ priblížil minister. Na hraniciach Ukrajiny s Európskou úniou sa nachádza spolu 31 hraničných priechodov, z toho štyri sú na území SR.

Roman Mikulec: SR je pripravená na možný zvýšený počet ľudí na hranici s Ukrajinou
Foto: Ilustračné NN

Slovensko má tiež vypracovaný pohotovostný plán nasadenia síl a technických prostriedkov. „Dokážeme posilniť výkon kontroly hraníc vlastnými kapacitami a v rámci Frontexu (Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž) aj príslušníkmi stáleho zboru európskej a pohraničnej stráže,“ priblížil.
      Minister ubezpečil obyvateľov, že SR sa ako plnohodnotný člen Európskej únie podieľa na spoločnom úsilí o mierové riešenie napätia medzi Ukrajinou a Ruskou federáciou. „Túžba po mieri, živote v demokracii a vytváranie ekonomických a bezpečnostných vzťahov s okolitými krajinami či medzinárodnými inštitúciami je suverénnou záležitosťou každej krajiny. Ozbrojený konflikt na Ukrajine by bol nielen pošliapaním medzinárodných dohôd a suverenity krajiny, ale aj zničením niekoľko stotisíc ľudských životov,“ vyhlásil.

R. Mikulec poukázal tiež na výborné vzťahy, ktoré Slovensko udržiava s Ukrajinou od čias jej vzniku. Na Slovensku podľa neho žije, pracuje alebo študuje takmer 60.000 štátnych príslušníkov Ukrajiny. „Môžem povedať, že v prípade vyostrenia konfliktu bude Slovensko pripravené svojmu susedovi pomôcť,“ uviedol s tým, že vláda sa pripravuje na rôzne scenáre vývoja.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články