19.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Rimavská Sobota: Výstava priblíži život aj hrozby, ktorým čelí syseľ pasienkový

Život, prostredie aj ohrozenia, ktorým sysle na Slovensku čelia, priblíži počas nasledujúcich mesiacov Gemersko-malohontské múzeum (GMM) v Rimavskej Sobote. Výstava, ktorej vernisáž sa uskutoční vo štvrtok (9. 9.), potrvá do januára 2022.
      „Výstava Syseľ predstaví spôsob života jedného z najfotogenickejších hlodavcov. Prostredníctvom fotografií a dermoplastických preparátov spoznáte stavbu jeho tela, spôsob života, vzťah s ľuďmi, jeho domov a ostatné druhy živočíchov a rastlín, s ktorými zdieľa jeden životný priestor,“ priblížila biologička GMM Monika Gálffyová.
      Súčasťou výstavy budú i prednášky, na ktorých zoológ občianskeho združenia Živá planina Ervín Hapl návštevníkov oboznámi so životom a praktickou ochranou sysľov. Návštevníci múzea si budú môcť vyskúšať aj to, aké je to nachádzať sa v sysľom tuneli, súčasťou výstavy budú i tvorivé dielne.
      V minulosti boli sysle na Slovensku z pohľadu poľnohospodárstva považované za všadeprítomných škodcov, situácia sa však postupne zmenila. „Stačilo niekoľko desaťročí, intenzívna chemizácia v poľnohospodárstve, zmena obhospodarovania krajiny a miznutie vypásaných nízkotrávnatých lúk, a tieto malé spoločenské hlodavce sa u nás ocitli na pokraji vyhynutia,“ uviedla Gálffyová.

Zdroj: TASR

Foto: dravce.sk

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články