18.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Rezervná mena na svete je dolár a nie euro, preto USA budú cítiť ekonomické ťažkosti oveľa menej ako Európa, varuje Taraba

Ekonomické sankcie EÚ a USA voči Rusku za jeho agresiu na Ukrajine ho mali zničiť. Zatiaľ sa však ukazuje, že kto na to najviac doplatí bude EÚ, pričom USA si pri tom všetkom určite príde na svoje.

Kroky EÚ voči Kremľu zamerané na zničenie ruskej ekonomiky a zabránenie financovania vojny na Ukrajine sa zatiaľ míňajú účinkom. Rusi si našli nové odbytištia na plyn aj ropu kým mnohé štáty EÚ na to, že ich nedovážajú z nenávideného Ruska iba doplácajú. Okrem usmievajúceho sa Putina si mädlia ruky aj v USA. Prečo, to v statuse jasne popísal poslanec parlamentu a šéf Život Národná strana Tomáš Taraba.

Kľúčový problém je, že energie v Európe šli astronomicky nahor

Podľa Tarabu budú USA cítiť ekonomické ťažkosti oveľa menej ako Európa. A to z troch hlavných dôvodov:

1. Rezervná mena na svete je dolár a nie euro. Vždy keď nastane kríza, investori majú snahu kupovať doláre, čím iné meny oslabujú. Vidíme to aj dnes. Euro padlo o 20% za pár mesiacov a je dnes na úrovni dolára.

Drahí súdruhovia v Bruseli, ľudia sa donekonečna ožobračovať nenechajú, odkazuje Taraba

2. Ak je vo svete inflácia, je dôležité, aby Vaša mena sa posilňovala a nie znehodnocovala. Ak Vaša mena klesá, potom tie isté importy z cudziny kupujete drahšie aj keby ich ceny nerástli. Európania kvôli prepadu Eura všetko musia dovážať o 20% drahšie, čo tlačí infláciu hore. Američanom klesli ceny importov o 20%, čo bude mať za následok, že inflácia v USA nebude tak tlačiť ceny hore.

Rezervná mena na svete je dolár a nie euro, preto USA budú cítiť ekonomické ťažkosti oveľa menej ako Európa, varuje Taraba
Zdroj: FB / Tomáš Taraba

3. Európa už dnes má kvôli politike sankcií 5 násobne vyššie ceny energií ako v USA. Problém je, že na trhoch sa za komodity platí v dolároch. Platby voči Gazpromu išli z Európy skôr v eurách. Ak Európa tlačila eurá, vyplácala Gazprom. Dnes Európa bude musieť platiť v dolároch a teda vytvárať dopyt po dolároch. To bude tlačiť kurz eura dole.

„Pre Európu je preto dôležité predražené ceny energií nahrádzať vývozom vlastných produktov. Tu je kľúčový problém, že energie vystrelili v Európe tak astronomicky, že produkcia sa stáva celosvetovo nekonkurencieschopná, čo vidíme aj v Slovalco,“ napísal na záver statusu Tomáš Taraba. S jeho slovami súhlasia aj Slováci, ktorí sa zapojili do diskusie pod statusom.

Rezervná mena na svete je dolár a nie euro, preto USA budú cítiť ekonomické ťažkosti oveľa menej ako Európa, varuje Taraba
Zdroj: FB / Tomáš Taraba

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články