26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

R. Takáč: Na prvom mieste pre vládu SR musia byť Slováci a nie Ukrajinci, hrozí zdražovanie

R. TAKÁČ: NAMI PREDKLADANÝ SÚBOR 11 OPATRENÍ ZASTABILIZUJE A DOKONCA AJ ZNÍŽI CENU POTRAVÍN

Od septembra minulého roka to bol dnes siedmy pokus o to, aby vláda prišla do Národnej rady (NR) SR a ponúkla riešenie zdražovania. Tiež prízvukoval, že na prvom mieste pre vládu SR musia byť Slováci a nie Ukrajinci. „Predložili sme súhrn opatrení proti zdražovaniu, dokonca sme to nazvali kuchárska kniha, ktorá mohla pomôcť vláde Slovenskej republiky. Ani jeden z týchto návrhov sme nemohli prerokovať na pôde národnej rady, pretože vládna koalícia s hurónskym smiechom neschválila program tejto schôdze. Urobili sme presnejší výpočet dopadov na štátny rozpočet v prípade presadenia tých opatrení, ktoré obsahuje naša kuchárska kniha v boji proti zdražovaniu a tento dopad na štátny rozpočet sa blížil približne k 500 miliónom eur, čo je úplne znesiteľné a zvládnuteľné. My pokračujeme ďalej, budeme predkladať ďalšie návrhy, ale budeme určite chrániť aj občanov Slovenskej republiky pred dopadmi nezmyselných ekonomických energetických sankcií,“ povedal R. Fico. Nevylúčil však, že pokiaľ sa NR SR nebude baviť vecne, pôjde sa do odvolávania ministrov, nakoľko schôdza sa vtedy musí otvoriť.

Podpredseda strany Richard Takáč priblížil, že v prípade dnešnej mimoriadnej schôdze SMER – SD pristúpil k navrhnutiu riešení pre občanov inak, a to už spomínanou „kuchárskou knihou“ – 11 opatreniami, ktoré keby vláda zaviedla do praxe, tak zastabilizujú, ale aj znižujú ceny potravín v reťazcoch, čoho následok by bola pomoc pre potravinárov, poľnohospodárov a občanov. „Jedným z prvých opatrení bola priama finančná podpora pre potravinárske podniky, ktoré pôsobia na Slovensku, a to hlavne znížením nákladov na pohonné hmoty, energie a vstupné suroviny. Zvýšená štátna pomoc zo štátneho rozpočtu. Kompenzácia a zníženie cien energií pre poľnohospodárov, ktorí pôsobia v prvovýrobe, ale aj potravinárov. Ďalej daňovo-odvodové úľavy pre zamestnávanie zamestnancov v prvovýrobe a v potravinárstve. Ďalším opatrením bolo časovo limitované kompenzácie povinných príplatkov od daní a odvodov za prácu v sobotu a v nedeľu. Opatrenie zníženia DPH na základné potraviny. Je tu aj podpora a postavenie výrobcov potravín v rámci dodávateľsko odberateľských vzťahov. Podpora v rámci finančných prostriedkov zo strategického plánu Spoločnej poľnohospodárskej politiky a máme tu aj opatrenie, ako je dôsledná analýza a implementácia v rámci legislatívy a predpisov Omnibus a aplikácia pravidiel vecného usmerňovania cien, to je takzvané zastropovanie cien,“ vymenoval opatrenia R. Takáč. Potvrdil, že vláda SR pri už polročnom predkladaní opatrení v rámci zvyšovania cien preukázala, že občania SR nie sú, žiaľ, pre ňu na prvom mieste.

YouTube video

Zdroj:TS

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články