15.1 C
Nitra
streda, 22 mája, 2024

Prvý slovenský kozmonaut navštívil Šurany

Nedávno sa v Šuranoch konala v Mestskej knižnici beseda s naším prvým slovenským kozmonautom Ivanom Bellom.

Prvý slovenský kozmonaut navštívil Šurany
Ivan Bella , zdroj: fb Mestská knižnica Šurany

Žiaci základných škôl mesta sa s ním stretli v spoločenskej hale 27. mája 2022 a zaujímali sa najmä o jeho pobyt vo vesmíre.

Vo februári uplynulo už 24 rokov od jeho letu do vesmíru.


„Keďže ako pilot lietal na nadzvukových lietadlách, mohol sa prihlásiť do výberu na kozmonauta. „Ten proces bol pomerne dlhý, pretože v roku 1997 sa medzi slovenskou a  ruskou vládou uzatvorila dohoda, že v rámci deblokácie ruského dlhu voči nám sa vyčlení 20 miliónov na vyškolenie človeka, ktorý poletí do vesmíru. Vtedy  nik netušil, kto to bude. Potom rozhodli, že sa môžu prihlásiť piloti, ktorí lietali na nadzvukových lietadlách a prihlásilo sa nás 28,“ povedal v rozhovore s Ankou Olveckou pre netky.sk.

Prvý slovenský kozmonaut navštívil Šurany

„Udalosti naberali rýchly spád, prechádzali sme vyše stovkou lekárskych, zdravotných, psychologických a iných testov, pomaly sa zužoval okruh účastníkov, až sme zostali štyria. Boli sme vyslaní do Hviezdneho mestečka, kde sme absolvovali ďalšiu sériu vyšetrení a testov, ktoré nebolo možné vykonať na Slovensku, pretože tu neboli ani kapacity, ani prístroje.

Prečítajte si aj: ZOOM 3: Nová kniha fotografa Filipa Kuliseva, čo s ňou má slovenský kozmonaut Ivan Bella?

Ostali sme dvaja na neštandardný výcvik a napokon sa stanovila prvá posádka, ktorá sa bude pripravovať priamo na let do vesmíru a jej  členom som sa stal ja. Michal Fulier sa stal členom druhej náhradnej posádky. To však nič neznamenalo, pretože posledné definitívne rozhodnutie, kto poletí, padlo dva dni pred štartom. Napokon komisia rozhodla, že poletí posádka číslo jeden, ktorej som bol členom. Bola prioritne pripravovaná na let,“ prezradil v rozhovore o sebe.

Foto: Mestská knižnica Šurany

 

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články