19.1 C
Nitra
nedeľa, 26 mája, 2024

PRIESKUM: Vysokoškoláci by volili Progresívne Slovensko, nasleduje Saska, Hlas a KDH

Každý tretí študent vysokej školy by v septembrových parlamentných voľbách volil Progresívne Slovensko. Do parlamentu by sa dostala Saska aj Hlas, ktoré dosiahli podobný výsledok. Pod hranicou zvoliteľnosti by skončilo KDH aj SMER. Vyplýva to z prieskumu vysokoškolského portálu Praxuj.sk na vzorke 756 študentov štrnástich najväčších verejných vysokých škôl na Slovensku. Prieskum bol realizovaní v období od 26.5 do 11.6.2023.

Prieskum, ktorý sa realizoval medzi študentami vysokých škôl zisťoval od respondentov odpoveď na otázku: ,,Ktorú stranu by ste volili v najbližších parlamentných voľbách? ‘‘ Odpovede naznačujú silnú podporu Progresívneho Slovenska. V septembrových voľbách by ho svojim hlasom podporilo 35,6 % študentov. Nasleduje Saska, ktorú by volilo 6,4 % a Hlas na úrovni 5,6 %. Do parlamentu by sa nedostalo KDH so ziskom 3,5 % a rovnako SMER na úrovni 3,5 %. Sme rodina by získala 2,7 %, Aliancia 2,0 % a Oľano 1,9 %. Demokratov by volilo 1,7 % vysokoškolákov. Ostatné strany sa nachádzajú pod úrovňou 1,2 %.

PRIESKUM: Vysokoškoláci by volili Progresívne Slovensko, nasleduje Saska, Hlas a KDH

Približne každý štvrtý vysokoškolák (25,1 %) zatiaľ nie je rozhodnutý a približne 6 % deklaruje, že sa volieb nezúčastní.

Druhá otázka smerovala k zisteniu odpovede na otázku: ,,Ktorú stranu by ste volili v najbližších parlamentných voľbách, ak by vaša prvá voľba nekandidovala?‘‘ V prípade, že by sa študenti museli zriecť svojej prvej voľby, voľby by vyhrala Saska so ziskom 14,8 %. Nasledovalo by Progresívne Slovensko s 8,1 %, Smer s 3,7 %, Hlas s 3,6 %, Demokrati s 3,5 %, Jablko s 2,8 % a Oľano s 2,8 %. KDH by si ako svoju druhú voľbu vybralo 2,3 % Za ľudí 1,9 % a stranu Sme rodina 1,6 %. Ostatné strany by sa nachádzali pod úrovňou 1,3 %. Stúpol by aj počet nerozhodnutých na úroveň 37,4 %, a tiež tých, ktorí by nešli voliť vôbec na úroveň približne 8 %.

PRIESKUM: Vysokoškoláci by volili Progresívne Slovensko, nasleduje Saska, Hlas a KDH

Prieskum bol realizovaný portálom Praxuj.sk v období od 26.5 do 11.6.2023 na vzorke 756 študentiek a študentov 14 najväčších verejných vysokých škôl na Slovensku. Vo vzorke sú zahrnutí študenti Univerzity Komenského, Slovenskej technickej univerzity, Univerzity Konštantína Filozofova, Univerzity Mateja Bela, Univerzity Pavla Jozefa Šafárika, Univerzity sv. Cyrila a Metoda, Žilinskej univerzity, Ekonomickej univerzity, Katolíckej univerzity, Prešovskej univerzity, Slovenskej poľnohospodárskej univerzity, Technickej univerzity v Košiciach, Trenčianskej univerzity a Trnavskej univerzity.

(ts, gašp)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x