14.2 C
Nitra
nedeľa, 14 apríla, 2024

Prieskum: Voľby by vyhral HLAS – SD. Medzi najdôveryhodnejších politikov patrí Pellegrini

Parlamentné voľby by vyhrala strana Hlas – sociálna demokracia (Hlas-SD), dôveruje jej 20,1 percenta opýtaných. Za Hlasom-SD sa umiestnila strana Smer – sociálna demokracia (Smer-SD) s podporou 20 percent a hnutie Progresívne Slovensko (PS), ktoré by volilo 8,8 percenta respondentov.

Vyplýva to z telefonického prieskumu agentúry Polis Slovakia na vzorke 1 058 ľudí starších ako 18 rokov pre agentúru SITA. Prieskum bol realizovaný od piatka 25. novembra do stredy 30. novembra. Respondenti odpovedali na otázku: „Keby boli parlamentné voľby tento víkend, ktorú stranu, hnutie alebo koalíciu by ste volili?“ Nerozhodnutých bolo 22 percent opýtaných a voliť by určite nešlo 20 percent.

Podľa prieskumu by sa na štvrtom mieste umiestnilo hnutie Republika, ktorému by svoj hlas odovzdalo 7,2 percenta voličov. Stranu Sloboda a Solidarita (SaS) by volilo 7 percent a hnutie Obyčajní ľudia a nezávislé osobnosti 6,1 percenta respondentov. Hnutie Sme rodina by získalo 5,5 percenta a Kresťanskodemokratické hnutie (KDH) 5 percent hlasov účastníkov prieskumu. Pred bránami parlamentu by ostali Aliancia (4,8 percenta), Slovenská národná strana (3,6 percenta), Za ľudí (3,1 percenta), Dobrá voľba (2,9 percenta), Život – Národná strana (2,8 percenta), Kotlebovci – Ľudová strana Naše Slovensko (2,1 percenta), Národná koalícia a strana Socialisti.sk (zhodne po 0,5 percenta).

Respondentov sa tiež pýtali otázku: „Keby boli parlamentné voľby tento víkend, ktoré politické strany by sa podľa vás do parlamentu dostali?“ Až 85,7 percenta opýtaných si myslí, že do Národnej rady SR (NR SR) by sa dostala strana Hlas-SD. Parlamentnou stranou by sa stal aj Smer-SD, myslí si to 84,7 percenta opýtaných. Podľa 40,9 percenta by svojich zástupcov v NR SR mala aj strana SaS. Z prieskumu ďalej vyplýva, že do parlamentu by sa dostalo aj PS (18,4 percenta), Republika (17,5 percenta), Sme rodina (14,4 percenta), OĽaNO (12 percent) a KDH (10 percent). Z opýtaných si 4,4 percenta ľudí myslí, že do parlamentu sa dostane Život-NS, 4,1 percenta voličov vidí ako parlamentnú stranu SNS a 3,1 percenta Dobrú voľbu. Podľa prieskumu 2,5 percenta opýtaných verí, že do NR SR sa dostane strana Kotlebovci – ĽSNS a strana Za ľudí (1,6 percenta).

Prieskum: Voľby by vyhral HLAS - SD. Medzi najdôveryhodnejších politikov patrí Pellegrini
„Keby boli parlamentné voľby tento víkend, ktoré politické strany by sa podľa vás do parlamentu dostali?“ (foto ilustračné)

Oslovení účastníci prieskumu mali tiež odpovedať na otázku, kto z politických lídrov má ich najväčšiu dôveru a kto je podľa nich najnedôveryhodnejší.

Najdôveryhodnejším sa podľa prieskumu stal líder Hlasu-SD Peter Pellegrini, dôveruje mu 30,1 percenta opýtaných. Za ním sa umiestnil Robert Fico (Smer-SD), ktorému dôveruje 28,3 percenta respondentov. Nasledujú predseda SaS Richard Sulík (19,8 percenta) a líder strany Život – NS Tomáš Taraba (19,3 percenta). Milan Uhrík (Republika) je podľa prieskumu piatym najdôveryhodnejším politikom, myslí si to 17,3 percenta respondentov. Borisovi Kollárovi (Sme rodina) dôveruje 17,1 percenta voličov a Veronike Remišovej (Za ľudí) 13,3 percenta. Najnedôveryhodnejším lídrom je predseda hnutia OĽaNO Igor Matovič, ktorému nedôveruje až 87,5 percenta opýtaných a predseda Kotlebovci – ĽSNS Marián Kotleba, ktorému neverí 84 percent respondentov prieskumu.

Z prieskumu tiež vyplýva, že 49,7 percenta respondentov by sa zúčastnilo na januárovom referende, naopak, 38,9 percenta opýtaných je rozhodnutých sa na ňom nezúčastniť.

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články