28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

PRIESKUM VIBE: Účastníci upozornili na opatrenia, ktoré ich vlády prijali s cieľom potlačenia informácií o verejnom zdraví a údajoch o ochorení COVID-19

Každoročný prieskum Vibrant Information Barometer (VIBE) organizácie IREX pre rok 2021 zdôrazňuje niekoľko faktorov – globálny finančný pokles, zadržiavanie informácií vládami a dezinformácie, súvisiace s pandémiou ochorenia COVID-19 – ktoré ovplyvnili mediálny a informačný sektor v 13 krajinách Európy a Eurázie.
      Po takmer dvadsiatich rokoch práce na Indexe udržateľnosti médií (Media Sustainability Index) organizácia IREX za finančnej podpory USAID vyvinula projekt Vibrant Information Barometer, ktorý zaznamenáva a meria, ako sú dnes vytvárané a využívané informácie. Prostredníctvom panelov odborníkov v jednotlivých krajinách sa organizácia VIBE snaží posúdiť mieru aktivity informačných systémov krajín v digitálnej dobe, a skúma novšie koncepty, ako napríklad mediálna gramotnosť a informačné bubliny spolu s mediálnymi zdrojmi a kvalitou informácií v mediálnom a informačnom sektore.
      Prieskum VIBE za rok 2021 ukazuje, že celosvetový hospodársky pokles v roku 2020, spôsobený pandémiou, predstavoval pre mediálny sektor, ktorý sa už tak stretával s obmedzenými zdrojmi, ďalšie zhoršenie situácie. Hoci zatiaľ nie je k dispozícii žiadny konkrétny výskum, ktorý by sa venoval vplyvu ochorenia COVID-19 na Srbsko, údaje prezentované na fóre podporovanom USAID na jeseň roku 2020 ukázali, že sa reklamný trh na začiatku roka 2020 zmenšil. Vzhľadom k narastajúcej politizácii reklamy v celom regióne sú navyše médiá náchylnejšie na vplyv politicky motivovaných mecenášov, ktorí ovplyvňujú redakčný obsah, čo má za následok nárast autocenzúry.

PRIESKUM VIBE: Účastníci upozornili na opatrenia, ktoré ich vlády prijali s cieľom potlačenia informácií o verejnom zdraví a údajoch o ochorení COVID-19
Freedom of Press


      Účastníci panelov z celého regiónu upozornili na opatrenia, ktoré ich vlády prijali s cieľom potlačenia informácií o verejnom zdraví a údajoch o ochorení COVID-19. Gruzínsky panel konštatoval, že vedúce orgány verejného zdravotníctva v krajine vyhlásili pre médiá embargo na kritické otázky a že sa už tak obmedzený prístup novinárov k verejným informáciám ďalej zhoršil. Obmedzenia, ktoré v rámci boja s pandémiou COVID-19 zaviedla ruská vláda, poskytli úradom prostriedky na obmedzovanie verejného dohľadu nad ústavným hlasovaním v roku 2020 a nad regionálnymi a miestnymi voľbami v septembri 2020.
      Vlády v celom regióne tiež zadržiavali informácie, zatiaľ čo šírenie dezinformácií – vrátane fám a konšpiračných teórií o pandémii – naberalo vysoké obrátky. Mnohé z nich predstavovali lokalizované varianty nepodložených medzinárodných sprisahaní, ktoré sa týkali implantovania mikročipov alebo role technológie 5G. Severomacedonský panel poznamenal, že napriek nedostatku oficiálnych údajov dve organizácie na overovanie faktov v tejto krajine uviedli, že približne dve tretiny článkov, ktoré v roku 2020 vyvrátili, sa týkali ochorenia COVID-19.
      Prieskum VIBE je realizovaný vďaka podpore amerického národa prostredníctvom Agentúry Spojených štátov amerických pre medzinárodný rozvoj (U.S. Agency for International Development – USAID). VIBE zahŕňa prehľady o jednotlivých krajinách a tiež panel VIBE Explorer, ktorý slúži na skúmanie a porovnávanie dátových trendov, regiónov a jednotlivých krajín.

Zdroj: (TASR-OTS) – /PRNewswire/

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články