26.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Prieskum: Kravské mlieko na Slovensku priskoro konzumuje 19 percent dojčiat

Kravské mlieko na Slovensku priskoro konzumuje 19 percent dojčiat. Je to problémom najmä v Košickom, Prešovskom a Trnavskom kraji. Vyplýva to z prieskumu Iniciatívy prvých 1000 dní v spolupráci so Slovenskou pediatrickou spoločnosťou.

„Neupravené kravské mlieko rozhodne nepatrí do výživy dojčiat. Kravské mlieko obsahuje vysoké množstvo bielkovín a niektorých minerálnych látok (napríklad sodíka), ktoré zvýšene zaťažujú detský organizmus a súčasne neobsahuje dostatok železa, jódu a vitamínu D, ktorý je potrebný okrem iného pre správne vstrebávanie vápnika,“ uviedol predseda Slovenskej pediatrickej spoločnosti Milan Kuchta.

Prieskum: Kravské mlieko na Slovensku priskoro konzumuje 19 percent dojčiat

Poukázal na to, že ideálnou výživou dojčiat je dojčenie. „Od ukončeného štvrtého mesiaca by sa malo dieťa v rámci tzv. imunologického okna stretnúť v malých množstvách s najčastejšími alergénmi, aby si trénovalo imunitný systém,“ povedal.

Do stravy dieťaťa by sa mali po ukončení šiesteho mesiaca podľa neho pridávať príkrmy na pokrytie jeho nutričných a vývojových potrieb. „V prípade, ak dojčenie nie je možné, je potrebné zaradiť dojčenské mlieko, ktoré na rozdiel od neupraveného kravského mlieka obsahuje viac ako 70 percent dennej dávky železa a až 100 percent dennej dávky vitamínu D,“ priblížil.

Prieskum realizovala spoločnosť Nielsen IQ na vzorke 106 slovenských lekárov pre deti a dorast koncom júna a začiatkom júla. Išlo o kvantitatívny telefonický prieskum.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x