14.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Pri Liptovskej Mare vytvorili cimbalisti slovenský rekord. Darmo ma mamičko hrali na legendárnych cimbaloch rodáka z Kvetnej(VIDEO)

Človek má odpradávna snahu byť v niečom najlepší či unikátny. A nie inak je to i v súčasnosti, keď sa ľudia pokúšajú o prekonanie či nastolenie všakovakých rekordov. O jeden sa pokúsili aj počas 1. mája na Liptove.

O zápis do Slovenskej knihy rekordov sa na brehu priehrady Liptovská Mara pokúsilo 31 cimbalistov. Na cimbaloch rovnakej značky zahrali pieseň Darmo ma mamičko. Informoval o tom Igor Svítok zo spoločnosti Slovenské rekordy. Podujatie sa uskutočnilo v exteriéri areálu rezortu Maladinovo v Liptovskom Mikuláši cimbalisti sa pokúsili vytvoriť ustanovujúci slovenský rekord.

Pri Liptovskej Mare vytvorili cimbalisti slovenský rekord. Darmo ma mamičko hrali na legendárnych cimbaloch rodáka z Kvetnej(VIDEO)
O ustanovujúci slovenský rekord sa pri Liptovskej Mare postaralo 31 cimbalistov. Foto: Igor Svítok

Na podujatí sa zúčastnili malí aj veľkí cimbalisti z celého Slovenska, ale prišli aj z Česka. Žiaľ, nedostavili sa cimbalisti z Poľska a Maďarska, ale aj tak je počet 31 účastníkov ustanovujúcim rekordom,“ potvrdil pre nitranoviny.sk Igor Svítok zo spoločnosti Slovenské rekordy. Hudobníci hrali na cimbaloch legendárnej značky Bohák. Zakladateľ značky Lajos Bohák, rodák zo slovenskej obce Kvetná (v súčasnosti sa volá Kéť a leží v levickom okrese – pozn. red.), si otvoril vlastnú cimbalovú dielňu v roku 1900. V roku 1953 bol Bohák nútený vstúpiť do Budapeštianskeho družstva výrobcov hudobných nástrojov a až do dôchodku pracoval ako vedúci cimbalovej dielne. Počas svojho života vyrobil viac ako 1000 cimbalov. „V roku 2013 na Liptove našla výroba cimbalov storočnej značky Bohák pokračovateľa v starej maďarskej tradícii. Ide o najobľúbenejšiu značku vyrábaných cimbalov vo svete,“ prezradil Svítok. 

YouTube video

Video zdroj: Igor Svítok

Dodo Púchovský

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x