20.1 C
Nitra
piatok, 24 mája, 2024

Povolenie na prevádzku malo 170 umelých kúpalísk

Povolenie na prevádzku malo k 16. augustu 170 umelých kúpalísk. Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola tiež na 11 prírodných kúpaliskách a 66 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou. V aktualizačnej správe o stave prírodných a umelých kúpalísk o tom informovali z odboru komunikácie Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.

Kúpanie sa pre prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov neodporúča vo vodných nádržiach Stará Myjava, Brezová pod Bradlom a Laborec Humenné. Rovnaké odporúčanie platí aj pre vodné plochy Gazárka Šaštín-Stráže a Štrkovisko Čaňa, kde sa sa premnožili cyanobaktérie a zistila sa nevyhovujúca biologická kvalita vody.

Neodporúča sa tiež kúpanie vo vodnej nádrži Ružín v okrese Gelnica. „Pri odbere vzoriek vôd vykonanom 14. augusta bola zaznamenaná znížená priehľadnosť a pozdĺž prítoku Hnilca a v blízkosti norných stien bola voda znečistená odpadom a prírodnými naplaveninami,“ ozrejmil úrad. Počas tohtoročnej kúpacej sezóny sa nemožno kúpať vo vodnej nádrži Ružiná z dôvodu jej napúšťania a vo vodnej nádrži Trenčín – Opatová z dôvodu vypustenia vody.

Na jazere Krpáčovo, Nová Baňa – Tajch a na Lipovine – Bátovce sa zistila znížená priehľadnosť. Na lokalitách Lipovina – Bátovce, Nová Baňa – Tajch a Malé Leváre nebola dodržaná odporúčaná hodnota pre ukazovateľ farba. Na lokalitách Čunovo a Kuchajda zase pre ukazovateľ fosfor. „Všetky tri ukazovatele patria medzi zdravotne nevýznamné ukazovatele a voda je vhodná na kúpanie,“ dodal ÚVZ.

(tas)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x