20.1 C
Nitra
nedeľa, 23 júna, 2024

Poslanci Za ľudí by po prípadnom odchode nemali byť podľa Zemanovej nezaradenými

Nebolo by vhodné, ak by sa poslanci z frakcie strany Za ľudí v prípade svojho odchodu z klubu stali nezaradenými poslancami. Myslí si to predsedníčka poslaneckého klubu SaS Anna Zemanová. Debaty o ich prijatí v klube SaS považuje za predčasné. Členovia frakcie hovoria o zvažovaní rôznych možností spolupráce v rámci koalície, no nekonkretizovali ich. Deklarujú svoju podporu vláde Eduarda Hegera (OĽANO) a snahu o stabilitu koalície.
      Zemanová sa o prípadných rokovaniach s členmi frakcie vyjadrovať nechcela, ale uznáva, že treba byť politickými realistami. „Určite by nebolo vhodné, aby koaliční poslanci boli zaradení medzi nezaradenými, to by bolo politicky amatérske,“ uviedla pre TASR s tým, že sa zvažujú rôzne alternatívy.
      Členovia skupinky okolo ministerky spravodlivosti Márie Kolíkovej (Za ľudí) hovoria, že predsedníčka strany Veronika Remišová ich chce zo strany vyhodiť a nemá záujem ďalej spolupracovať. „Návrh pozastaviť výkon práv členov frakcie je len ukončením procesu absolútneho ovládnutia strany samotnou predsedníčkou,“ povedal pre TASR poslanec a podpredseda Za ľudí Vladimír Ledecký.
      „Uvažujeme nad rôznymi možnosťami ako jednak nenarušiť stabilitu koalície v prebiehajúcom zápase o spravodlivé Slovensko a jednak naplniť program, ktorý sme vo voľbách ľuďom sľúbili,“ skonštatovala pre TASR poslankyňa a členka predsedníctva Vladimíra Marcinková. Dodala, že v spolupráci s Remišovou je to v súčasnej situácii nemožné, „vzhľadom na to, že zo strany vylučuje všetkých, ktorí majú odlišný názor od toho jej“.
      Poslanec a člen predsedníctva Tomáš Lehotský hovorí, že odísť zo strany nie je jednoduché rozhodnutie. „Sme to práve my, ktorí sme momentálne zo strany vytláčaní, ktorí sme ju z nuly budovali. Nejde o status, ale o všetok ten čas, úsilie a ľudský kapitál, ktorý stále v členskej základni vnímame,“ povedal s tým, že strana Za ľudí sa „radikálne“ mení a nove vedenie sa postupne odkláňa od hodnôt, na základe ktorých ju budoval Andrej Kiska. Členovia frakcie uviedli, že sa stretávajú so svojimi podporovateľmi v regiónoch, od ktorých cítia podporu.
      Možný odchod poslancov Za ľudí a Kolíkovej do SaS naznačil cez víkend predseda parlamentu a Sme rodina Boris Kollár. Ak sa tak stane, nevylučuje zmeny v koalícii. „Myslím si, že Mária Kolíková s odídencami zo strany Za ľudí prejdú do strany SaS, a potom stratíme koaličného partnera,“ uviedol Kollár. Zdôraznil, že koalícia nemôže mať jedného z partnerov, ktorý má dva až štyri hlasy. Podľa neho je možné, že potom by nastali zmeny v koalícii vrátane prerozdeľovania postov.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články