28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Poslanci v Poprade rozhodovali o zvýšení nájmu v mestských bytoch a poplatkoch v školských zariadeniach

Nájom v mestských bytoch v Poprade sa zvyšovať nebude. Na štvrtkovom zasadnutí mestského zastupiteľstva (MsZ) o tom rozhodli poslanci, v pléne sa nenašla trojpätinová väčšina, ktorá by návrh mesta na zvýšenie podporila.

Poslanci v Poprade rozhodovali o zvýšení nájmu v mestských bytoch a poplatkoch v školských zariadeniach
Zo zastupiteľstva v Poprade (zdroj: onlinezastupiteľstvo)

Ide o bytové domy na uliciach Rázusova, Továrenská štvrť, Levočská, Štúrova a Suchoňova. „Robíme tam viacero úkonov, revízie, servis, opravy a podobne. Napríklad v bytových domoch na Rázusovej a Továrenskej ulici sa nájomné nezvyšovalo už 14 rokov a za to obdobie šli všetky materiály a služby hore,“ zdôvodnil pri prezentácii materiálu vedúci organizačného odboru na mestskom úrade René Šoltés. Konkretizoval, že suma nájmu závisí od štvorcových metrov, v prípade jednoizbového bytu na Rázusovej navrhli zvýšenie na úrovni 19 eur mesačne, na Továrenskej štvrti v dvojizbovom byte to bolo o 36 eur za mesiac. Časť poslancov z klubu Poprad na 1. mieste so zvýšením nesúhlasila, keďže ide podľa nich o nízkopríjmovú skupinu ľudí a tento krok ich zaťaží. „Poznáme príjmy týchto ľudí a podľa toho prepočítavame nájom a každý z nich to bude schopný platiť. Inak by sme k tomu nepristúpili, lebo by sme si vytvorili ďalších neplatičov,“ reagoval v diskusii Šoltés. Za zvýšenie nájmu hlasovali poslanci z klubu Pre mesto Poprad, ktorí argumentovali najmä zvyšovaním cien materiálov, služieb i poplatkov vo viacerých mestách či obciach na Slovensku.

Výška nájmu v týchto bytoch je vypočítaná podľa obstarávacích cien bytov na základe opatrenia rezortu financií o regulácii cien nájmu. Z toho vyplýva, že je možné určiť nájom bytov v rozpätí od jedného do piatich percent z obstarávacích nákladov. Mesto navrhovalo zvýšiť túto tarifu na Rázusovej ulici a ulici Továrenská štvrť o jedno percento, o pol percenta v bytovom dome na Levočskej ulici, o 1,5 percenta na Štúrovej ulici a najvyšší nárast navrhovala radnica na Suchoňovej ulici, kde sa mala zvýšiť z dvoch na štyri percentá. Z materiálu tiež vyplýva, že pri určení výšky nájmu samospráva prihliadala na predpokladané náklady na bežnú údržbu a odborné prehliadky technických zariadení.

Rodičia si v školských zariadeniach priplatia

Poplatky v školských zariadeniach na území mesta Poprad sa od septembra zvýšia. Poslanci na štvrtkovom rokovaní zastupiteľstva schválili aktualizáciu všeobecne záväzného nariadenia (VZN). Samospráva tak reaguje na tohtoročný nárast cien energií, dodávok tepla a zvyšovanie miezd všetkých zamestnancov školstva. Od 1. septembra sa zvýšia mesačné príspevky za pobyt dieťaťa v materskej škole, v školskom klube detí, za štúdium v základnej umeleckej škole (ZUŠ) za každý ďalší predmet a už od 1. júla aj na činnosť v centre voľného času.

„Ak chceme zachovať doterajšiu úroveň výchovno-vzdelávacieho procesu, modernizovať školy a školské zariadenia, uhrádzať faktúry za energie, prispievať na platy kvalifikovaných zamestnancov, je nevyhnutné pristúpiť k zvýšeniu poplatkov od zákonných zástupcov. Ani 100 percent normatívu od štátu nepokrýva aktuálne výdavky škôl a školských zariadení,“ uvádza sa v predloženom materiáli. Daňový bonus pre rodičov podľa samosprávy slúži práve na to, aby pokryl zvýšené výdavky školských zariadení na „nadštandardné služby“. Samospráva v materiáli upozorňuje, že príspevky od rodičov tvoria zhruba desať až 12 percent výdavkov, zvyšok pokrýva mesto. Pri tvorbe VZN samospráva porovnávala výšku príspevkov od zákonných zástupcov v iných mestách, podľa radnice je porovnateľná s Popradom.

Príspevok na pobyt dieťaťa v materskej škole sa tak po novom zvýši z 25 na 35 eur a za školský klub bude zákonný zástupca uhrádzať 15 eur, čo je zvýšenie o zhruba 30 percent. O desať eur sa zvýši aj poplatok v ZUŠ, tak v individuálnej, ako aj skupinovej forme štúdia.

Príjem sa po úprave podľa vedúcej odboru školstva školstva, mládeže a športu Edity Pilárovej zvýši o 100.000 eur pre všetkých 24 zariadení na území mesta. Upozornila však, že aj napriek zvýšeniu poplatkov bude školstvu v Poprade chýbať 900.000 eur. „Jedna materská škola stojí ročne 430.000 eur, ročný rozpočet školského klubu detí je 158.000 eur. Budeme musieť hľadať úspory aj inde,“ uzavrela Pilárová s tým, že školské zariadenia mesta navštevuje približne 10.700 detí.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x