10.1 C
Nitra
sobota, 2 marca, 2024

Polícia: Verejnosť môže pomôcť pri vypátraní najhľadanejších osôb v Európe

Verejnosť môže pomôcť pri vypátraní najhľadanejších osôb v Európe. Upozorňuje na ne kampaň EU Most Wanted, ktorú v piatok spustila Európska sieť tímov aktívneho hľadania ľudí na úteku (ENFAST) s podporou Europolu. TASR o tom informoval hovorca Prezídia Policajného zboru Michal Slivka.

Polícia: Verejnosť môže pomôcť pri vypátraní najhľadanejších osôb v Európe


      Na stránke je aktuálne zverejnených 62 osôb na úteku.  „Páchatelia v tejto kampani sú všetci hľadaní za závažnú trestnú činnosť, akou je vražda, obchodovanie s omamnými látkami a obchodovanie s ľuďmi. Žiadame preto verejnosť, aby navštívila internetovú stránku We EU Most Wanted a pozreli si fotografie osôb na úteku a preverili, či niekoho z nich spoznávajú“ uviedol Slivka.  

Prípadné informácie možno posunúť polícii anonymne priamo na stránke s webovou adresou eumostwanted.eu.
      Od začiatku spustenia internetovej stránky v roku 2016, zaznamenávajú výročné kampane EU Most Wanted pokračujúci úspech, poukázal Slivka. „V minulom roku bolo zatknutých celkovo 16 osôb na úteku, päť z nich vďaka kampani. Spolu s tipmi od verejnosti sa aj páchatelia prihlásia sami v dôsledku zvýšenej informovanosti verejnosti, ktorú kampaň vytvára,“ priblížil. Celkovo bolo od roku 2016 zatknutých 110 osôb na úteku, v 41 prípadoch pomohli informácie z kampane.
      Kampaň Europe’s Most Wanted bola iniciovaná komunitou ENFAST v januári 2016 s plnou podporou Europolu. Všetci členovia ENFAST sú špecializovaní pri vyhľadávaní zločincov na úteku, ktorí sú podozriví alebo boli odsúdení za závažnú trestnú činnosť a sú na nich vydané európske zatýkacie rozkazy. „Spolupráca medzi členskými štátmi pri riešení tohto typu cezhraničnej trestnej činnosti je kľúčová, keďže niektoré osoby na úteku unikajú z krajiny do krajiny a opakovane sa vyhýbajú orgánom činným v trestnom konaní,“ dodal hovorca.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články