16.1 C
Nitra
pondelok, 24 júna, 2024

Policajný prezident Štefan Hamran informoval o vyšetrovaní na Vojenskom spravodajstve, odmieta zásahy NBÚ

Národná kriminálna agentúra (NAKA) vyšetruje podozrenia v súvislosti s nehospodárnym nakladaním s majetkom vo Vojenskom spravodajstve (VS). Týka sa to obdobia rokov 2015 až 2020.

Podľa odhadov mala škoda presiahnuť 22 miliónov eur. Informoval o tom policajný prezident Štefan Hamran po utorkovom zasadnutí parlamentného brannobezpečnostného výboru, ktorý rokoval aj o zisteniach Národného bezpečnostného úradu. Ten vyčítal vyšetrovateľom porušenie zákona o ochrane utajovaných skutočností, čo Hamran odmieta.

„Vyšetrovatelia NAKA vedú trestné stíhanie vo veci pokračujúceho obzvlášť závažného zločinu porušovania povinnosti pri správe cudzieho majetku a legalizácie výnosu z trestnej činnosti vo vzťahu k Vojenskému spravodajstvu,“ načrtol Hamran. Vyšetrovanie sa vedie aj na základe podnetov z Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR, ktorý nedokončil kontrolu pre marenie zo strany niektorých príslušníkov VS. NAKA podľa Hamrana „narazila“ aj na NBÚ.

Ako vysvetlil, vyšetrovatelia zaistili utajované dokumenty, ktoré môžu viesť k objasneniu veci. Podľa NBÚ však nemajú právo odňať dané písomnosti. Toto stanovisko odmietol aj Úrad inšpekčnej služby. Nakladanie s utajovanými skutočnosťami zo strany vyšetrovateľov má byť podľa policajného prezidenta spochybňované samotným pôvodcom utajovanej skutočnosti, teda Vojenským spravodajstvom, a NBÚ.

Šéf polície podčiarkol, že cieľom NKÚ či NAKA bolo kontrolovať nakladanie s financiami, nie spravodajské postupy či technické zariadenia. „Verejný záujem si vyžaduje, aby orgány činné v trestnom konaní tieto veci preverili,“ zdôraznil. Poukázal na viac ako 22-miliónovú škodu a už zaistených vyše 12 miliónov eur. Zadržané boli štyri osoby a vykonaných viacero prehliadok. Ako podotkol, NBÚ nie je útvar oprávnený vykladať Trestný poriadok a nie je ani z aplikačnej praxe. Poznamenal, že spochybňovaný vyšetrovateľ vedie aj vyšetrovanie vo veci podozrenia zo založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny na NBÚ.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x