20.1 C
Nitra
sobota, 22 júna, 2024

Počet kontaktov so sebapoškodzovaním stúpol, pomôcť môže Krabička bezpečia

Na linkách pomoci občianskeho združenia (OZ) IPčko stúpol počet kontaktov so sebapoškodzovaním. Psychológovia preto vytvorili Krabičku bezpečia, ktorá môže pomôcť odbúrať úzkosť a zvládnuť ťažkosti.
      Občianske združenie na svojich linkách od začiatku roka  zaznamenalo 3971 rozhovorov, v ktorých sa spomína sebapoškodzovanie, čo je podľa slov psychológov až trojnásobný nárast takýchto kontaktov.
      „Sebapoškodzovanie je správanie, pri ktorom človek ubližuje sám sebe. Zvyčajne je to spôsob, ktorým sa vyrovná s ťažkými, náročnými alebo znepokojujúcimi myšlienkami a pocitmi. Mladí ľudia sa z hľadiska vývinovej psychológie nachádzajú v náročnom životnom období, ktoré je sprevádzané mnohými zmenami, vývinovými úlohami a potrebami, ale nemajú ešte dostatok životných skúseností na zvládanie ťažkých situácií, preto sa u nich často objavuje tendencia k extrémnemu riešeniu, ktorým môže byť napríklad sebapoškodzovanie,“ priblížila špeciálna pedagogička a poradkyňa na Krízovej linke pomoci Zuzana Juráneková.
      Odborníci z IPčka preto vytvorili Krabičku bezpečia, ktorá môže pomôcť tínedžerom, ako aj ich rodičom. Naplnená je rôznymi predmetmi, ako napríklad zdravotnícky materiál na ošetrenie rán a informácie o prvej zdravotnej pomoci, komunikačný nástroj pre rodičov a deti vo forme kariet, antistresové maľovanky, plyšový medveď, informačné materiály so zoznamom psychologických techník či zápisník.
      „Krabičku bezpečia sme vytvorili preto, aby sa stala osobným a bezpečným nástrojom pomoci pre mladých ľudí, po ktorom siahnu vo chvíľach, keď im je ťažko, ale aj vtedy, keď sa cítia dobre,“ objasnil zakladateľ a programový riaditeľ OZ IPčko a tiež psychológ Marek Madro.

Zdroj: TASR

Foto: Archív

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články