25.1 C
Nitra
nedeľa, 30 júna, 2024

Peľová sezóna brezy sa naplno rozbehla, ostane najsilnejším alergénom

V uplynulom týždni sa na území Slovenska naplno rozbehla peľová sezóna brezy. V ovzduší dominoval aj peľ hrabu a jaseňa, práve breza však ostane najvýznamnejším a najsilnejším alergénom najbližších týždňov. TASR o tom informovala Janka Lafférsová z Regionálneho úradu verejného zdravotníctva v Banskej Bystrici.

Denné koncentrácie vyššie ako tisíc peľových zŕn v metri kubickom (m3) vzduchu dosahoval peľ brezy na celom území Slovenska. Najvyššie hodnoty zachytila monitorovacia stanica v Žiline, a to 5420 peľových zŕn v m3 vzduchu, nasledujú Banská Bystrica (3066), Košice (1557) a Trnava (1181).

„Peľ jaseňa a hrabu dosahoval vyššie hladiny najmä na strednom, severnom a východnom Slovensku. Peľ jaseňa dosiahol najvyššie denné hladiny v Žiline a Banskej Bystrici. Peľ hrabu dosiahol najvyššie koncentrácie v Košiciach a Banskej Bystrici. Peľ ostatných drevín sa vyskytoval v ovzduší v stredných a nižších hladinách,“ uviedla Lafférsová. Ako dodala, všetky monitorovacie stanice zachytili vo veľmi nízkych koncentráciách už aj peľ tráv z čeľade lipnicovitých.

Na celom území Slovenska bude naďalej v najbližších týždňoch pokračovať peľová sezóna brezy, ktorá ostane najsilnejším a najvýznamnejším alergénom v ovzduší. Denné koncentrácie peľu hrabu a jaseňa budú mať klesajúcu tendenciu. Postupné oteplenie však prinesie celkový nárast denných koncentrácií peľu v ovzduší a ďalšie rozširovanie druhového spektra peľu.

„Pribúdať bude peľ tráv z čeľade lipnicovitých a spolu s ním aj peľ ďalších bylín. V ovzduší sa bude ešte vyskytovať peľ drevín z čeľadí cyprusovité a tisovité, topoľa, vŕby, javora, duba, buka, smrekovca a ďalších ihličnanov,“ priblížila Lafférsová.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x