20.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Pediatri chcú menej byrokracie, kvôli papierovaniu nemajú čas sa starať o choré deti

Primárni pediatri žiadajú odbremeniť od byrokracie. V otvorenom liste, pod ktorý sa ich podpísalo 118, upozorňujú na potrebu prehodnotenia legislatívy. Ministerstvo zdravotníctva (MZ) SR tvrdí, že situáciou sa dlhodobo zaoberá.

Pediatri chcú menej byrokracie, kvôli papierovaniu nemajú čas sa starať o choré deti

K zmene možno podľa neho pristúpiť až po dohode zainteresovaných strán. Komunikácii o znížení byrokracie v prípade lekárskych potvrdení je otvorený aj rezort školstva. „Vzhľadom na kritický nedostatok primárnych pediatrov a zlé vyhliadky na zvýšenie ich stavu v blízkej, ale aj ďalekej budúcnosti je absolútne nevyhnutné v záujme zachovania základnej zdravotnej starostlivosti o deti odbremeniť naše ambulancie o agendu, ktorá nám neprináleží a ostáva v našej kompetencii z historických dôvodov,“ uviedli pediatri v liste, ktorý TASR poskytla lekárka Tatiana Speváková. Lekári zdôraznili, že ich zapájanie do činností, ktoré by mali byť v kompetencii rodiča alebo sociálnych pracovníkov, je finančne neefektívne a pôsobí neatraktívne pre mladých lekárov. „Najviac však týmto mrhaním trpí pacient, pretože prichádzame do stavu, keď sa nemáme čas postarať o choré deti v dôsledky samoúčelného papierovania,“ vyhlásili.

Pediatri okrem iného navrhujú, aby neprítomnosť žiaka ospravedlňoval jeho zákonný zástupca alebo zástupca zariadenia. Chcú, aby škola mohla vyžadovať lekárske potvrdenie iba vo výnimočných a osobitne odôvodnených prípadoch. Žiadajú tiež, aby nemuseli vystatovať potvrdenie o zdravotnej spôsobilosti absolvovať športový výcvik.

Rezort zdravotníctva pre TASR uviedol, že situáciu dlhodobo rieši spoločne s jeho hlavnou odborníčkou pre oblasť pediatrie Elenou Prokopovou. Ustanovenie o ospravedlňovaní dieťaťa alebo žiaka rodičom na dobu troch dní vníma z pohľadu aplikačnej praxe ako neuspokojivé. Pripomenul, že minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nominant OĽANO) už vlani žiadal, aby sa ospravedlňovanie žiakov dlhodobo upravilo ako počas mimoriadnej situácie súvisiacej s COVID-19.

Téma je podľa neho nadrezortnou a k dohode možno pristúpiť až po dohode všetkých strán. „Spoločným cieľom je totiž nielen zmena aktuálneho stavu, ale vyriešenie otázky komplexne, teda takou úpravou, ktorá bude vyhovovať všetkým stranám – deťom, rodičom, pediatrom aj školám,“ priblížil.

Ministerstvo školstva, vedy, výskumu a športu (MŠVVaŠ) SR pre TASR potvrdilo, že je otvorené komunikácii o znížení byrokracie v prípade lekárskych potvrdení. „Vzhľadom na to, že ide o nadrezortnú tému, rezort školstva ju bude komunikovať s MZ SR a hľadať riešenie, ktoré bude vhodné pre všetky strany, teda pre školy, pediatrov, ako aj pre žiakov a rodičov,“ dodalo.

(tasr, freepick)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x