28.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Ozbrojené sily SR: Mierové rokovania nepriniesli takmer žiadne výsledky

Ozbrojené sily SR dnes zhodnotili doterajšie udalosti spojené s konfliktom na Ukrajine. Ako uviedli na fb, mierové rokovania nepriniesli takmer žiadne výsledky.

Tu je stručný prehľad doterajších udalostí:

V druhej polovici štvrtku 3. marca 2022 dosiahla ukrajinská armáda významné taktické víťazstvo a po zničení kolóny ruských vzdušno-výsadkových vojsk v meste Irpeň, v tesnej blízkosti Kyjeva, oslobodila mesto Buča na západných prístupoch ku hlavnému mestu. Tým sa podarilo odvrátiť vytvorenie obkľúčenia Kyjeva zo západu a vytvoriť predpoklady na udržanie trasy E40 Kyjev –Žytomyr.

Oslobodené mesto Buča bolo udržané aj celý zvyšok dňa napriek silným protiútokom elitných častí ruského operačného zoskupenia na tomto smere a neustálemu ťažkému delostreleckému ostreľovaniu. Zatiaľ nepotvrdenou správou je zabitie vysokopostaveného generála počas týchto bojov. Na iných smeroch sa podarilo zadržiavať ruské jednotky smerujúce z východu a severovýchodu Ukrajiny na Kyjev.

Obkľúčené mesto Černihiv a prístav Mariupoľ boli neustále ostreľované ruským a separatistickým delostrelectvom, čo spolu s prerušením dodávok elektrickej energie a nemožnosti mestá opustiť civilným obyvateľstvom vytváralo lokálnu humanitárnu katastrofu a zvyšovalo obete civilného obyvateľstva.

Letecké útoky boli zaznamenané aj v Charkovskej a Sumskej oblasti nielen proti oblastným centrám, ale aj ďalším mestám a obciam, ktoré sa nevzdali do rúk agresorov. Na juhu Ukrajiny, po utrpených stratách počas bojov pri Mykolajive, protivník neobnovil postup na tomto smere. Výpad k Voznesensku bol zlikvidovaný a na hlavnej komunikácii E 105 z Krymu do Zaporožia bol jeho postup zastavený pri meste Vasilivka. Tam bol ukrajinskými vojskami zničený dôležitý cestný most.

Protivzdušná obrana Ozbrojených síl Ukrajiny aj v tento deň zostrelila niekoľko lietadiel a vrtuľníkov útočiacich na ukrajinské mestá a kritickú infraštruktúru.

Rokovania ukrajinských a ruských predstaviteľov v bielorusko-ukrajinskom pohraničí nepriniesli výraznejšie výsledky okrem zriadenia humanitárnych koridorov v obkľúčených mestách. Ďalšie rokovania budú nasledovať.

Zdroj: OS SR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články