30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

Okresný súd po 6 rokoch rozhodol v kauze Róma, ktorého odmietli obslúžiť v kaviarni

Okresný súd (OS) Bratislava I rozhodol v prípade diskriminácie Róma Ladislava Rácza, ktorého ešte v roku 2017 odmietli obslúžiť v kaviarni v Lučenci. Žalovaná strana sa mu musí za diskrimináciu ospravedlniť a finančne ho odškodniť, rozhodnutie súdu nie je právoplatné. TASR o tom informovala advokátka z Poradne pre občianske a ľudské práva a právna zástupkyňa žalobcu Vanda Durbáková.

OS Bratislava I na pojednávaní, ktoré sa konalo začiatkom mája, vyhovel antidiskriminačnej žalobe v plnom rozsahu. „Súd rozsudkom rozhodol, že konaním právneho predchodcu žalovaného došlo k diskriminácii žalobcu na základe jeho rómskej etnickej príslušnosti. Žalovanému súd uložil povinnosť sa žalobcovi ospravedlniť a vyplatiť mu náhradu nemajetkovej ujmy v sume 1500 eur, ako aj uhradiť trovy konania,“ priblížila Durbáková.

Prípad sa týka incidentu z augusta 2017, pri ktorom Rácz spoločne s dcérou a kamarátom neboli obslúžení v jednej z kaviarní v Lučenci. Personál ich odmietol obslúžiť s odôvodnením, že ide o súkromný klub, v ktorom poskytujú služby len jeho členom na základe klubovej karty. Priateľka poškodeného, ktorá nie je rómskej príslušnosti, neskôr zistila, že personál odmieta obsluhovať Rómov a od nej klubovú kartu nežiadal.

Antidiskriminačnú žalobu podal Rácz na súd ešte v roku 2017, konanie na prvostupňovom súde trvalo skoro šesť rokov. Na základe podanej ústavnej sťažnosti Ústavný súd SR už skôr rozhodol o porušení práva žalobcu na prerokovanie veci bez zbytočných prieťahov.

„Diskriminácia Rómov a Rómok v prístupe k službám je na Slovensku v určitej miere prítomná dodnes. Verím, že aj toto rozhodnutie odradí iných poskytovateľov služieb od diskriminačného zaobchádzania,“ skonštatovala Durbáková.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x