21.1 C
Nitra
pondelok, 1 júla, 2024

Odkaz Mira Žbirku žije naplno ďalej. Pripomeňte si ho na koncertoch

Odkaz tvorby Mira Žbirku je stále veľmi intenzívny. V roku 2022 –  jeho nedožitej sedemdesiatky dostáva ocenenia na rôznych hudobných a spoločenských udalostiach.

Odkaz Mira Žbirku žije naplno ďalej. Pripomeňte si ho na koncertoch

Na udeľovaní cien Rádia FM Radio_Head Awards dostal Cenu za celoživotný prínos do hudby. Od premiéra SR Eduarda Hegera získal in memoriam Cenu Alexandra Dubčeka spolu s Martou Kubišovou, novinárom Jánom Kuciakom a jeho snúbenicou, či ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenskym. Jeho hudbu si pripomenú aj na odovzdávaní českých cien Anděl, Žebřík a mnohých ďalších.

Na albumy Nemoderný chalan, Chlapec z ulice a Zlomky poznania sa bude spomínať aj na otváracom koncerte festivalu Pohoda v Trenčíne.

Nemoderný chalan

YouTube video

Vrcholom osláv nedožitej sedemdesiatky československej hudobnej legendy budú koncerty Tribute to Miro Žbirka 70 v Bratislave (17.10.2022 – NTC Aréna), v Prahe (21.10.2022 – O2 Universum a v Londýne (24.9.2022 – 229 Venue). Nezištnú účasť na spomienkových koncertoch už potvrdili: David Koller, Katarína Knechtová, Michal Hrůza, Jana Kirschner, Adam Ďurica, Lenny, Slza, Jiří Macháček, Martha a ďalší slovenskí a českí interpreti. Ich mená budú zverejňované postupne, vždy s odkazom #MEKYNAVEKY, ktorý sa stal jednotiacim prvkom spomienok na výnimočného autora a speváka.

Zlomky poznania

YouTube video

„Meky by mal určite radosť zo všetkých ocenení a záujmu o jeho pesničky. Špeciálne by sa tešil z toho, že ho ocenili v rádiu, ktoré vysiela prevažne pre mladých poslucháčov. Vždy rád spolupracoval s mladými. Mňa teší, že na tribute koncerty povrdilo účasť množstvo umelcov, ktorí s ním spolupracovali a budeme tak môcť osláviť Mekyho hudbu a narodeniny vo veľkej muzikantskej spoločnosti. Meky často s humorom jemu vlastným hovoril, že by rád videl koncert, na ktorom by dobre zneli jeho piesne a on by nemusel byť na pódiu…Verím, že mu to teraz splníme,” povedala Katka Žbirková

Odkaz Mira Žbirku žije naplno ďalej. Pripomeňte si ho na koncertoch

Viac ako päťdesiatročnú autorskú cestu Mira Žbirku uzavrie album Posledné veci, ktorý je aktuálne v poslednej fáze dokončovania. Bude na ňom dvanásť autorských piesní Mira Žbirku. Štyri z nich s textami básnikov Joža Urbana, Daniela Heviera a Václava Hrabě. Na obale albumu je fotka jeho priateľa a úspešného slovenského fotografa Petra Župníka, ktorú graficky spracoval Jiří Troskov. Vydanie albumu Posledné veci, z ktorého už v slovenskom a českom éteri boduje prvý singel Nejsi sám, je naplánované na máj 2022.

Nejsi sám

YouTube video

Na jeseň 2022 chystá vydavateľstvo OPUS vydanie prvých siedmych albumov Mira Žbirku v špeciálnom vinyl boxe. Albumy Doktor Sen, Sezónne lásky, Roky a dni, Nemoderný chalan, Chlapec z ulice, Zlomky poznania a K.O. sú dostupné aj v CD reedícii. V predaji je aj DVD z poslednej série TV programu Doupě Mekyho Žbirky.

Odkaz Mira Žbirku žije naplno ďalej. Pripomeňte si ho na koncertoch

Všetky aktualizované informácie o novinkách a ďalších potvrdených interpretoch Tribute koncertov sú dostupné na FB a Instagramovom profile Mira Žbirku.

Zdroj: Rado Mešša, upravila: Anna Olvecká

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články