13.1 C
Nitra
utorok, 16 apríla, 2024

Od roku 2015 na Slovensku identifikovali vyše 15 prípadov nútených sobášov detí

Od roku 2015 na Slovensku identifikovali vyše 15 prípadov obchodovania s deťmi s cieľom núteného sobáša. Týkalo sa to detí vo veku od 12 rokov. Informovalo o tom ministerstvo vnútra, ktoré na problematiku poukazuje v novej brožúre.

„Hlavnou úlohou materiálu prevencie kriminality je šíriť osvetu a prispieť k zvýšeniu povedomia o danej problematike, keďže ide o závažný trestný čin a najčastejšie aj o rodovo podmienené násilie a násilie páchané na deťoch,“ priblížil rezort.

Problematika sa podľa neho týka najmä dievčat a mladých žien, obeťou však môžu byť aj chlapci. „Rodič alebo rodičia maloletých obetí vopred ústne dohodnú budúce manželstvo. Po sobáši väčšinou obeť nastálo odchádza do dohodnutej rodiny, kde je sexuálne a pracovne vykorisťovaná,“ vysvetlil. Upozornil, že každá dospelá osoba, ktorá sobáš dohodla alebo sa pokúsi uzavrieť manželstvo s dieťaťom, sa stáva páchateľom trestného činu obchodovania s ľuďmi a hrozí jej trest odňatia slobody od siedmich do 12 rokov.

Brožúra poskytuje informácie o tom, čo je nútený sobáš a aké sú dostupné spôsoby pomoci. Verejnosti je k dispozícii na weboch ministerstva vnútra, Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity a Národného koordinačného strediska pre riešenie problematiky násilia na deťoch. „Je mimoriadne dôležité, aby dospelí (napríklad pedagógovia/vychovávatelia) vedeli rozpoznať znaky núteného sobáša, či došlo k zmene v správaní, učení alebo obliekaní obete a podobne,“ upozornil rezort.

Úrad splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity zároveň v najbližšom období plánuje spolu s odborníkmi prevencie kriminality školenia pre svojich zamestnancov pracujúcich priamo v teréne, a následnú distribúciu letáka v dotknutých regiónoch.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x