17.1 C
Nitra
streda, 26 júna, 2024

Od pondelka začína kampaň Valentínska kvapka krvi

Na Slovensku od pondelka (14. 2.) začína kampaň Valentínska kvapka krvi. Organizuje ju Slovenský Červený kríž (SČK) v spolupráci s Národnou transfúznou službou (NTS) SR a hematologicko-transfúziologickými oddeleniami nemocníc s cieľom osloviť darcov a najmä prvodarcov krvi. Kampaň končí 11. marca. TASR o tom informovala Silvia Kostelná zo SČK.

„Dostatočné zásoby krvi sú potrebné počas celého roka. Pomocou našich cielených kampaní však nabádame ľudí na chvíľu sa zastaviť a uvedomiť si, čo je dôležité,“ skonštatovala generálna sekretárka SČK Zuzana Rosiarová. Darovaním krvi sa podľa nej môže niekomu zvýšiť šanca na život či zlepšiť zdravie.

Od pondelka začína kampaň Valentínska kvapka krvi
Foto: Archív NN

Organizátori kampane upozorňujú, že pre pandemickú situáciu sa musia stále dodržiavať sprísnené podmienky pri darovaní krvi. Krv je možné darovať v odberových centrách NTS SR či hematologicko-transfúziologických oddeleniach v nemocniciach. Mobilné odbery sú stále zrušené.

Na odber krvi na pracoviskách NTS SR je potrebné telefonicky sa objednať na presný dátum a hodinu, čím sa predchádza zhromažďovaniu väčšieho počtu ľudí na jednom mieste. Darca musí mať ochranné rúško, pri vstupe na odberové miesto si vydezinfikuje ruky a bude mu odmeraná teplota.
      Pred bežným postupom darovania krvi každý darca najprv vyplní tzv. checklist – vstupný skríning darcu krvi k obmedzeniu rizika ochorenia COVID-19. Viac informácií verejnosť nájde na webe ntssr.sk.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články