10.1 C
Nitra
štvrtok, 23 mája, 2024

Od júla sa zvýšia poplatky v zariadeniach sociálnych služieb asi o 40 eur

Banskobystrický samosprávny kraj (BBSK) od júla zvýši poplatky v zariadeniach sociálnych služieb pre seniorov a zdravotne postihnutých ľudí v priemere o 40 eur mesačne. Rozhodli o tom vo štvrtok krajskí poslanci na svojom zasadnutí v Banskej Bystrici.

Podľa predsedu BBSK Ondreja Luntera pri 30 zariadeniach v kraji a počte 3037 klientov to predstavuje mesačný príjem do rozpočtu vyše 100.000 eur, ročne viac než 1,2 milióna eur. „Za posledných päť rokov vzrástli náklady v takých zariadeniach o 60 percent, ale poplatky sme za ten čas zvýšili len o 22 percent. Náklady rastú trikrát rýchlejšie, než ich my dvíhame. Nie je to príjemné a neteší ma to. Museli sme k tomu pristúpiť, pretože čelíme prudkému zvyšovaniu všetkých nákladov, od energií až po stravovacie jednotky, a žiaľ, aj opakovaným vládnym nájazdom na krajské rozpočty,“ konštatoval Lunter.

Ako zdôraznil, pri zvýšení poplatkov zohľadnili príjmy obyvateľov i valorizáciu starobných dôchodkov, ktorá bola na prelome rokov 11 percent. Ak by tak neurobili, znížil by sa objem poskytovaných sociálnych služieb a ich kvalita. „Myslím, že 40 eur mesačne na klienta je znesiteľná suma,“ dodal šéf kraja s tým, že suma nebude v každom type zariadenia rovnaká.

Priemerné mesačné náklady v zariadeniach sociálnych služieb pre občanov v seniorskom veku boli ku koncu minulého roka vo výške 1114 eur, pričom priemerný príspevok klienta bol 313 eur. Jeho podiel na celkových nákladoch bol 28 percent. V zariadeniach sociálnych služieb pre zdravotne postihnutých sa priemerné mesačné náklady pohybovali vo výške 1135 eur, klienti hradili 240 eur, čiže ich príspevok bol iba 21 percent.

(tasr)

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

0 0 hlasov
Hodnotenie článku
Prihlásiť sa na odber
Upozorniť na
0 Komentáre
Inline Feedbacks
Zobraziť všetky komentáre

Prečítajte si tiež

Najnovšie články

0
Komentujte a vyjadrite svoj názor.x