18.1 C
Nitra
sobota, 29 júna, 2024

Oblasť lietajúcich športových zariadení sa upraví, plénum schválilo novelu

Výcvik členov leteckého personálu lietajúcich športových zariadení bude vykonávať osoba poverená na základe povolenia vydaného Dopravným úradom. Cieľom je zachovanie vysokej úrovne bezpečnosti leteckej prevádzky týchto zariadení. Počíta s tým návrh zákona o civilnom letectve, ktorý v utorok schválili poslanci Národnej rady (NR) SR.
      „Návrh zákona reaguje na potreby aplikačnej praxe v oblasti vykonávania výcviku leteckého personálu lietajúcich športových zariadení,“ konštatuje sa v dôvodovej správe. Lietajúcim športovým zariadením je lietadlo osobitnej kategórie určené na letecký šport a rekreačné lietanie, na ktorého stavbu a prevádzku sa vzťahujú osobitné podmienky určené Dopravným úradom.
      Predkladatelia tiež uvádzajú, že Dopravný úrad poveril právnické osoby v súlade s leteckým zákonom dozorom nad stavbou a overovaním spôsobilosti lietajúcich športových zariadení podľa určených technických podmienok a postupov a ich evidenciou aj overovaním odbornej spôsobilosti a vydávaním preukazov odbornej spôsobilosti leteckému personálu lietajúcich športových zariadení a iných lietadiel určených výhradne na športové účely.
      „Doterajšia dlhoročná činnosť poverených právnických osôb vo vzťahu k lietajúcim športovým zariadeniam a členom leteckého personálu lietajúcich športových zariadení sa z pohľadu dosiahnutia a zachovania vysokej úrovne bezpečnosti leteckej prevádzky lietajúcich športových zariadení osvedčila a ukazuje sa ako porovnateľná s ostatnými druhmi prevádzky všeobecného letectva,“ poznamenali predkladatelia.
      Dopravný úrad bude oprávnený týmto osobám vo vzťahu k členom leteckého personálu lietajúcich športových zariadení okrem overovania odbornej spôsobilosti členov leteckého personálu lietajúcich športových zariadení a vydávania preukazov odbornej spôsobilosti členom leteckého personálu lietajúcich športových zariadení povoliť aj vykonávanie výcviku členov leteckého personálu lietajúcich športových zariadení.
      Z leteckého zákona by sa zároveň mal vypustiť pojem „letecká škola“. Vyplýva to z pozmeňujúceho návrhu poslanca Miloša Svrčeka (Sme rodina), ktorý rovnako plénum schválilo. Tvrdí, že tento pojem spôsobuje v praxi problémy.

zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články