30.1 C
Nitra
piatok, 21 júna, 2024

NÚDCH získal nový prístroj, vyšetrí deti s poruchami zraku formou hry

Národný ústav detských chorôb (NÚDCH) získal nový prístroj, ktorý umožní vyšetriť detských pacientov s poruchami zraku formou hry. Stal sa súčasťou prístrojového vybavenia ortopticko-pleoptickej ambulancie. TASR o tom informovala hovorkyňa NÚDCH Dana Kamenická.
      Vďaka prístroju bude možné súčasne s jedným pacientom terapeuticky cvičiť a zároveň vyšetrovať iného pacienta. „Nový prístroj sa používa na diagnostiku a liečbu detí s tupozrakosťou, poruchami binokulárneho videnia, škúlenia a iných očných ochorení u detí,“ priblížil riaditeľ NÚDCH Peter Bartoň, ktorý zároveň poďakoval občianskemu združeniu Billa ľuďom za príspevok na jeho kúpu. Ako uviedol, pútavé obrázky malých pacientov hneď zaujmú a pri vyšetrení či cvičení tak ľahšie spolupracujú.
      Odborníci poukázali na dôležitosť prevencie a skorej diagnostiky a liečby porúch zraku v predškolskom veku. Napríklad v prípade binokulárneho videnia, keď mozog spája signály z oboch očí do jedného zrakového vnemu, je šanca na obnovu v staršom veku nižšia. „Vďaka prístroju tak deti dostanú šancu na vyliečenie a rovnako bude slúžiť aj iným pacientom, napríklad u detí s paralytickým škúlením, neurologickým, onkologickým a iným pacientom,“ dodala primárka Kliniky detskej oftalmológie Lekárskej fakulty Univerzity Komenského a NÚDCH Beáta Bušányová.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články