19.1 C
Nitra
štvrtok, 11 apríla, 2024

NSK: Do ôsmich historických pamiatok v kraji sa vráti hudobný život

Medzinárodný festival klasickej hudby Pro Musica Nostra Nitriensi prinavráti hudobný život na miesta, kde ho publikum v minulosti bežne vyhľadávalo. Tretí ročník festivalu sa uskutoční v ôsmich mestách a obciach v Nitrianskom samosprávnom kraji (NSK) od 1. do 8. októbra. Koncerty sa uskutočnia v historických pamiatkach v Beladiciach, Leviciach, Belej, Palárikove, Kostoľanoch pod Tribečom, Komárne, Nitre a Nových Zámkoch, informoval člen prípravného festivalového výboru Radovan Baláž.
      Program festivalu ponúka dramaturgiu zostavenú z diel slovenských i svetových skladateľov. Interpretmi jednotlivých koncertov sú osobnosti slovenského a zahraničného interpretačného umenia. Otvárací koncert festivalu sa uskutoční v piatok (1. 10.) v hoteli v Beladiciach, kde vystúpi slovenský klavírny virtuóz Marian Lapšanský. Program klavírneho recitálu zostavil z diel Zdeňka Fibicha, Edvarda Griega, Isaaca Albéniza a Franza Liszta.

NSK: Do ôsmich historických pamiatok v kraji sa vráti hudobný život


      V sobotu (2. 10.) sa festival presunie do Synagógy v Leviciach. Zaznie tam program Barok verzus súčasnosť – Bachova Kantáta Ich habe genug (Dosť už mám) BWV 82 a kantáta Tanec šialených Arnošta Lustiga. Zhudobnenie témy smrti autormi dvoch  odlišných epoch uvedú členovia českého komorného súboru Barocco sempre giovane. Recitácia zaznie v interpretácii troch českých hercov Petra Štěpánka, Viléma Udatného a držiteľky Českého leva a dvoch Cien Thálie Vilmy Cibulkovej.  
      V Château Belá si na nedeľu (3. 10.) Michaela Koudelková (zobcové flauty), Libor Mašek (barokové violončelo) a Monika Knoblochová (čembalo) pripravili program zložený z diel barokových majstrov, ako Georg Philipp Telemann, Nicola Matteis, Johann Sebastian Bach, Johann Joachim Quantz, Antonio Vivaldi a Arcangelo Corelli.
      Profesionálny komorný súbor starej hudby Le nuove musiche  sa venuje aj výskumu na poli barokovej hudby. Členovia súboru hrajú na origináloch alebo kópiách historických nástrojov, ako sú viola da gamba, barokové husle, teorba, baroková gitara. Koncert Liutato in caprice predstaví spojenie renesančnej lutny, barokovej gitary a perkusií v dielach osobitých európskych autorov. Program odznie v Poľovníckom kaštieli v Palárikove v pondelok (4. 10.).
      Kostol sv. Juraja v Kostoľanoch pod Tribečom bude v utorok (5. 10.) hostiť poľských interpretov. Diela majstrov baroka budú znieť v interpretácii dvoch poľských umelcov – organistu  Waclawa Golonku a hráča na barokovú trúbku Tomasza Šlusarczyka. Program predstaví mozaiku hudobnej tvorby 17.  a 18.  storočia v Taliansku, Nemecku, Anglicku a Česku.
      Dôstojnícky pavilón v Komárne privíta v stredu (6. 10.) maďarský súbor In Medias Brass Quintet. Zoskupenie ponúkne program zložený z tvorby Andreu Falconieriho, Georga Philippa Telemanna, Gabriela Faurého, Astora Piazzollu a súčasného skladateľa Enriqua Crespa.
      Vo štvrtok (7. 10.) zaznie v Bazilike sv. Emeráma v Nitre koncert nemeckého vokálneho súboru VocaMe Mystické hlasy byzantského a západoeurópskeho stredoveku. Záverečný koncert sa uskutoční v Kostole Povýšenia sv. Kríža v Nových Zámkoch v piatok (8. 10). Súbor Collegium Wartberg 415 uvedie širokú paletu diel od renesancie až po súčasnosť.

Zdroj: TASR

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články