12.6 C
Nitra
sobota, 13 apríla, 2024

Nitrianska nemocnica: Využite preventívny skríning pečene a objednajte sa

Preventívny skríning pečene Sirius sa bude konať už aj v Nitre. Preventívny skríning pečene pod názvom Sirius budú môcť využiť aj obyvatelia Nitrianskeho kraja a prebiehať bude v priestoroch Fakultnej nemocnice Nitra (vakcinačné centrum). Informovala o tom nitrianska Fakultná nemocnica.

Preventívny skríning pečene organizuje Slovenská hepatologická spoločnosť (SHS), pričom zámerom je zmapovať výskyt chorôb pečene na Slovensku, a takisto chce podchytiť čo najväčšie množstvo ľudí, ktorí majú počiatočné štádiá pečeňových ochorení, ale o nich vôbec netušia.

Nitrianska nemocnica: Využite preventívny skríning pečene a objednajte sa
Preventívny skríning pečene organizuje Slovenská hepatologická spoločnosť (foto ilustračné)

V rámci skríningu vyšetria hepatálne testy a parametre metabolického syndrómu. Súčasťou vyšetrenia je vykonanie elastografie pečene, ktorou sa zisťuje množstvo väziva v pečeni. Pokiaľ počas vyšetrenia v rámci uvedeného programu zistia ochorenie pečene, pacientovi je ponúknutá možnosť následnej zdravotnej starostlivosti v hepatologickej ambulancii Fakultnej nemocnice Nitra.

Slovensko patrí medzi krajiny s vysokým výskytom chorôb pečene, pričom najčastejšou chorobou pečene je jej nealkoholové stukovatenie a najčastejšou príčinou úmrtia na pečeňové choroby je alkoholová choroba pečene. Podľa dostupných údajov je na Slovensku najväčší výskyt dekompenzovanej cirhózy pečene na svete, v úmrtnosti na cirhózu je Slovensko na štvrtom mieste v Európe.

Preventívny skríning pečene sa uskutoční v priestoroch vakcinačného centra Fakultnej nemocnice Nitra, vo štvrtok,15.12.2022, v čase od 9,30-16,30 hod. Objednávať sa môžete už teraz na telefónnom čísle 037/6545 492, v čase od 09,00-15,00 hod.

Zdroj: FB Fakultná nemocnica Nitra

Ak sa vám článok páči, zdieľajte ho na Facebooku a dajte o ňom vedieť svojim priateľom. Pridajte sa k nám aj na Telegrame https://t.me/nnnoviny. Ďakujeme.

Prečítajte si tiež

Najnovšie články